Den svatby – BÍLÁ (ZELENÁ) svatba – podle oblečení a dekorování nevěsty. Symbolem byl v minulosti asparágus v svatebním věnci.

9-měsíční výročí – pivní (oslů) svatba – v minulosti se takto vtipně nazýval čas asi proto, pokud nevěsta ještě neotěhotněla.

1. výročí – BAVLNĚNÁ svatba – partneři by se měli spolu stále cítit „jako v bavlnce“, vhodné dárky jsou předměty z textilu, nejlépe z bavlny, nejčastěji kapesníky.

2. výročí – PAPÍROVÁ svatba – manželství se ještě podobá nepopsaný listu papíru, který se společnými lety soužití začne naplňovat. Vhodným dárkem jsou papírové předměty.

3. výročí – KOŽENÁ svatba – třetí rok společného soužití byl označován za bod kritický. Pokud manželé přečkali tyto roky bouře, budou další společné roky o to více pevnější. Měli by si věnovat dárky vyrobené z kůže.

4. výročí – KVĚTINOVÁ (lněné) svatba

5. výročí – DŘEVĚNÁ svatba – dřevo, jako přírodní a trvanlivý materiál symbolizuje pevné a dlouhodobé manželství. Partneři by si měli věnovat vzácnější předměty ze dřeva, např. dřevěný talisman, který jim má přinést ještě více štěstí do manželství.

6. výročí – ŽELEZNÁ (PLECHOVÁ) svatba – zinek jako tvrdý kov symbolizuje pevnost a nerozbitnost vztahu. Partneři by měli dostat dárek z kovu.

6 a 1/2. výročí – zinková (CUKROVÁ) svatba – název upozorňuje na to, že manželství, podobně jako pozinkovaný nádobí, třeba z času na čas vyleštit, jak se leští zinek.

7. výročí – MĚDĚNÁ (VLNĚNÁ) svatba – měď vyjadřuje symboliku péče. Pokud se o měď dobře staráme dokáže se lesknout jako zlato, pokud ne, je láska matná a pokryta „patinou“. Manželé si mezi sebou vyměňují minci pro štěstí.

8. výročí – PLECHOVÁ (BRONZOVÁ) svatba – bronz je pevným kovem, tedy i láska v tomto období bude velmi pevná a odolná vůči všem životním překážkám. Partneři se obdaruje lesklými domácími předměty, nejlepší kuchyňské nádobí, formy na moučníky, příbor. Partnerka by měla dostat i dárek z bronzu.

9. výročí – hliněná svatba – pokud vezmeme hlínu v její přírodní podobě velmi snadno se deštěm odplaví pryč, avšak po vypálení dostává podobu a tvrdost kamene. Partneři by měli dostat dárek z pálené hlíny.

10. výročí – cínové (RŮŽOVÁ) svatba – v tento den se na návštěvu zvou osoby, které byly na svatbě jako družby a družičky. Tančí se s červenými růžemi, partnerka by měla dostat množství květů. Manželé si mezi sebou vyměňují dárky, které jsou vyrobeny z cínu (cínové pohárky na víno nebo také vtipní cínové vojáčci) a manželka dostane kytici růží.

11. výročí – OCELOVÁ svatba – jedenáctý společný rok je posledním v řadě dárků z kovu, a to konkrétně z oceli. Partneři by měli dostat praktický dárek z oceli, pomůcky do kuchyně, ke kterým patří např. příbory nebo hrnce.

12. výročí – HEDVÁBNÁ (Batistových) svatba – hedvábí lze charakterizovat jako velmi pevný materiál, na povrch jemný a něžný. Partneři by si měli věnovat dárky z pravého hedvábí.

12 a 1/2. výročí – petrželovou (NIKLOVÁ) svatba – svazek petržele je symbolem stálé svěžesti manželské lásky. Toto výročí je přesně v polovině od stříbrné svatby. Lidový zvyk říká, že hosté se na výročí zvou sami, také přinášejí nejrůznější pamlsky a pohoštění. Proč i niklová? Nikl varuje: „Nezapomínej na udržování svého osobního lesku“.

13. výročí – Krajková (Krajková) svatba – žena bývá nejčastěji obdarována krajkou, což mělo význam především v minulosti, kdy krajka byla velmi drahá a ženy po ní velmi často toužily.

14. výročí – SLONOVINOVÁ svatba – k nejčastějším dárkem patří miniatury ze slonoviny, nebo s tématikou slonů.

15. výročí – Křišťálové (PROSKLENÁ) svatba – podarúnky mají být ze skla na znak toho, že manželské vztahy mají být čisté, jasné a průzračné jako sklo – křišťál.

16. výročí – Orchideová svatba

20. výročí – porcelánová svatba – slavnostní oběd se podává a servíruje v novém servisu na znak toho, že po starém už nezůstalo ani stopy. Ideálním dárkem jsou porcelánové sošky, porcelánové nádobí a dekorativní předměty.

24. výročí – SATÉNOVÁ svatba

25. výročí – STŘÍBRNÁ svatba – při tomto jubileu se sejde celé příbuzenstvo. V tento den se k zlatým kroužkům navlékl na ruku i stříbrné, nebo si manželé mezi sebou vyměňují dárky ze stříbra. Zelený věnec z asparágus má být nahrazen stříbrným.

27. výročí – mahagonová svatba

29. výročí – Sametová svatba

30. výročí – Perlová svatba – symbolizuje, že společně prožité roky na sebe navazují jako perly v náhrdelníku. Perla se považuje za velmi vzácný poklad, a stejně by tak tomu mělo být iv manželství. Žena může dostat k tomuto výročí dar s perlami.

33. výročí – ČESNEKOVÁ svatba

35. výročí – korálové (Lanová, plátěná, portrétní) svatba – v tento den se daruje lněné ubrusy a přikrývky. V minulosti, to byl důvod, kdy se žena s mužem nechali portrétovat na plátno. Obraz sloužil jako památka pro nastávající generace.

37. výročí – HLINÍKOVÁ svatba – hliník symbolizuje porozumění a toleranci v lásce a jeden k druhému a společný život dokazuje, že štěstí manželského páru je trvalé.

38. výročí – ohňových svatba

39. výročí – SLUNEČNÍ svatba

40. výročí – rubínová svatba – do zlatých obrouček se sází rubín – drahokam lásky, vášně a ohně, což je důkazem, že se partneři mají stále rádi. .

43. výročí – olověný svatba

45. výročí – safírové svatba – safír jako „Kámen štěstí“ se stává součástí jejich šperků.

46. výročí – mramorový svatba

47. výročí – kašmírová svatba

49. výročí – cedrové svatba

50. výročí – ZLATÁ svatba – po 50. letech společného soužití bývá zvykem, že si manželé opět vyměňují zlaté prstýnky i skládají nový manželský slib. Zlaté prsteny se vyměňují za nové před oltářem, protože ruce, které nosili ty původní, se změnily.

55. výročí – smaragdová svatba – smaragd je jako jasný symbol 55 společně strávených let.

60. výročí – diamantové (briliantovým) svatba – diamant, nerost největší tvrdosti a nezničitelnosti, potvrzuje že už nic nemůže roztrhnout společné pouto.

65. výročí – ŽELEZNÁ svatba – dary se už nevyměňují, neboť pro jubilanta je cesta do obchodu těžká.

65. a 1/2. Výročí – KAMENNÁ svatba – traduje se, že kdo toto jubileum přežije, bude určitě žít nejméně ještě 5 let.

70. výročí – PLATINOVÁ (blahodárný) svatba – má se oslavit ne nákladnou hostinou, ale střídmostí a gratulacemi od všech příbuzných.

75. a 80. výročí – korunovačních (NEBESKÁ požehnaném, korunovačních klenotů) svatba – zde dostupné žebříčky oslav manželství končí. Pravděpodobně se na světě nenašel muž, který by to s jednou ženou vydržel déle a raději odchází osvícený do nebe :).

CO V PŘÍPADĚ, KDYŽ SE MANŽELÉ dožijí i DALŠÍCH výročí?

Na ty už naši předkové nemysleli, a zůstává jen na tvořivosti, zda fantazii Vás samotných, Vašich dětí, či vnoučat. Pokud se společně dožijete takových vysokých oslav, je sporné, zda si vzhledem k vysokému věku, budete ještě pamatovat na nějaké společné výročí.