Přibývá dětí, které trpí křivicí

Je vcelku logické, že se těhotné ženy chrání před sluncem, avšak má to i druhou stranu mince. V případě, že se těhotná straní slunce a nemá ho dostatek, riskuje, že dostane křivici. Křivice není jen nemocí minulosti, ale stále častěji ní začínají trpět i dnešní ženy, speciální ty, které se až příliš chrání před sluncem a nemají tedy dostatek vitaminu D. U těhotných žen to má však ještě horší následky – trpí i děti.
Daň za moderní život?

Těhotné ženy by podle názoru některých odborníků měly být kontrolovány i kvůli hladině vitaminu D v těle. Takto bychom mohli uchránit své děti před křivicí, onemocněním, které bylo pohromou minulosti. Odborníci tvrdí, že křivice se vrací, protože mnoho lidí se jen velmi málo vystavuje slunečnímu záření. Na jedné straně je to našim moderním životním stylem, při kterém běžný pracovní den vypadá zhruba tak, že ráno vyjdeme z domu, nasedneme do auta, vystoupíme z auta, vejdeme na pracoviště, odpoledne z něho vyjdeme a zase sedneme do auta, ze kterého vystoupíme až před domem, případně ještě jdeme nakoupit, ale na slunci jsme jen minimum. Na druhé straně je to i tím, že se více chráníme před negativními účinky slunce ve snaze předejít rakovině kůže a vráskám.
Fatální následky

Nedostatek vitaminu D u těhotných žen však může podle článku v odborném magazínu Journal of Medical Screening vést k záchvatům, srdečnímu selhání a křivici u jejich dětí. Autor článku Dr. James Haddow, odborník na prenatální screening, uvedl, že některé ženy jsou obzvláště ohroženy. O jaké ženy jde? Podle stránek Daily Mail jsou to především ty s tmavou pletí a ženy, které se z kulturních nebo náboženských důvodů zakrývají a chrání před působením slunečního záření na kůži, při kterém se tvořím vitamin D – což představuje blokování devadesáti procent vitaminu D, které má naše tělo k dispozici.
Návrat křivice

Dr. Haddow řekl, že je čas u těhotných žen dělat screening hladiny vitaminu D, realizovat krevní test – zejména u těch žen, které jsou nejvíce ohroženy. Tím se pomůže předejít rizikům během těhotenství, ale i křivici u novorozenců. Křivice byla prakticky odstraněna po druhé světové válce, ačkoli děti v rozvojových zemích se stále potýkají s tímto problémem. Nyní se však, zdá se, vrací.
Nedostatek vitaminu D a jiná onemocnění

Odborníci loni zaznamenaly překvapivý nárůst počtu dětí s křivicí, včetně mladých lidí ze střední sociální třídy. S nízkou hladinou vitaminu D v dětství jsou však spojovány i jiná onemocnění – diabetes, astma, roztroušená skleróza a život ohrožující onemocnění srdce. Oficiální názor je, že těhotné ženy by měly vitamin D užívat jako doplněk, ale jen málokterá z nich dostane takové doporučení od svého lékaře. Někteří specialisté tvrdí, že levnější a jednodušší by bylo poskytovat zdarma tato výživová doplňky všem těhotným ženám jak dělat screening, zda ho mají dostatek. Všem těhotným ženám se tedy doporučuje užívat vitamín D ve formě výživového doplňku.
Jak se projevuje křivice?

U dětí nespokojeností, potivostí, větší nemocností, někdy ochablým svalstvem, zploštělou hlavičkou, nebo tím, že se dlouho uzavírá fontanela. Mohou mít zdeformovaný hrudníček, opožděné prořezávání chrupu, zduřeniny na kostech a žebrech. Jde tedy hlavně o příznaky kostních změn. Onemocnění je třeba co nejdříve odborně léčit.