Přestože se na tyto dny celý rok těšíme a plánujeme si je, nemusí vždy dopadnout tak, jak bychom velmi chtěli. Namísto odpočinku mohou být naplněné stresem, nervozitou a hádkami.

Dovolené jsou velmi riskantním obdobím pro rodinné vztahy. Podobně nebezpečnou zkoušku pro manželství představují i dny volna v době Vánoc. Dovolená je prostě pro vztah zatěžkávací zkouškou. Lidé jsou nepoučitelní a často si navzdory předchozím zkušenostem myslí, že trávit celé dny neustále spolu, společně se opalovat, chodit na túry, či opékat maso, je přece úžasné. Pak však jejich představy nahlodal například problémy na silnici, s ubytováním na místě a počasí bez záruky.

Navíc se prý muži bojí, že manželka se bude chtít přes dovolenou mluvit, a to pokud možno o nejniternějších pocitech. Tedy o něčem, čemu by se zasloužilý manžel obvykle nejraději obloukem vyhnul. Pokud ještě přidáme k tomu děti, nejlepší dospívající a znuděně, pohroma je na světě.

Abychom se vyhnuli nepříjemným dovolenkovým zážitkům je zcela namístě dodržovat jednu zásadu: nepomáhat si nadměrnou konzumací alkoholu, protože ten ve spojení s dovolenkovým stresem může mít přímo explozivní účinky – vzduchem začnou létat nejen slova dosud nevyřčený, ale i předměty.