Přestože se na tyto dny celý rok těšíme a plánujeme si je, nemusí vždy dopadnout tak, jak bychom velmi chtěli. Namísto odpočinku mohou být naplněné stresem, nervozitou a hádkami.

Dovolené jsou velmi riskantním obdobím pro rodinné vztahy. Podobně nebezpečnou zkoušku pro manželství představují i dny volna v době Vánoc. Dovolená je prostě pro vztah zatěžkávací zkouškou. Lidé jsou nepoučitelní a často si navzdory předchozím zkušenostem myslí, že trávit celé dny neustále spolu, společně se opalovat, chodit na túry, či opékat maso, je přece úžasné. Pak však jejich představy nahlodal například problémy na silnici, s ubytováním na místě a počasí bez záruky.

Dovolená je důležitá

Pravděpodobně se všichni shodneme v názoru, že dovolená je mimořádně důležitá pro celkové fungování člověka. Je obdobím, během něhož se dá neobyčejně efektivně zrelaxovat, narušit stereotyp každodenního ubíjející koloběhu a doslova si doplnit více či méně vyčerpané zásoby fyzických i psychických sil. Ale i toužebně očekávaná dovolená se může změnit na zničující konflikt či hororové scény. Proto je důležité, abychom si uvědomovali právě rizika, která mohou zkazit i jinak bezchybně připravenou dovolenou. Při jejím plánování a přípravě je nejdůležitější vyhnout se rizikům, které jsou téměř zárukou neúspěšné dovolené.