Miminko krásné roste a přibírá. Postupně proto zvyšujte péči o stále se zvětšující bříško, protože pokožka se napíná a svědí. Kvalitní hydratační kosmetika zamezí tyto pocity.

Co se děje v bříšku v 35. týdnu?

Kromě nových pár centimetrů a přírůstku hmotnosti se toho v bříšku už tak mnoho závratného neděje. Děťátko aktuální měří 46 cm a váží 2 400 g. Pěkně přibírá, zaguľatieva se. Prostřednictvím pupeční šňůry se k němu dostávají různé protilátky z mateřského organismu, které budou hrát významnou roli po jeho narození.

Další ochrannou dávku dostane po narození v podobě kolostra – prvního „mlíčka“ nebo spíše tekutiny, kterou budou produkovat vaše prsa bezprostředně po porodu, což pomáhá imunitnímu systému děťátka, dokud se celý neskompletizuje. I proto je velmi důležité včasné přiložení dítěte k prsu a následné kojení mateřským mlékem!

Děťátko ve 35. týdnu těhotenství ještě stále vytváří červené krvinky a kostní dřeň. Avšak „práce“ finišují. Váš malý poklad vymočí denně až půl litru moči do plodové vody, jakož i jiné tekutiny – sliny či pot. Neobávejte se, plodová voda se pravidelně čistí a doplňuje každé tři hodiny.

Zatímco ostatní části kostry se snaží být co nejtvrdší (páteř), kosti lebky jsou měkčí a ohebnější. I proto relativně velká hlava dokáže projít zjevně malým otvorem. Hlavička totiž „dělá cestu“ ostatnímu tělíčku a musí projít jako první náročnou cestu porodním kanálem. Zůstávají na ní proto otevřené dvě fontanely (otvory), které postupně srůstají až do devátého měsíce života děťátka. Jsou důležité, neboť umožňují růst lebky souběžně s rychlým růstem mozku.