Vaše miminko je již téměř připraveny a „hotové“, tak doufáme, že i vy! Máte vše promyšlené, věci sbalené, pokojíček zařízenou, věcičky koupeno, … Jediný orgán, který na sobě ještě intenzivně pracuje, jsou nadále plíce. Každý jeden den strávený v děloze je pro ně velmi důležitý a užitečný, proto i když byste chtěli mít již vše nejraději za sebou, buďte trpělivá.

V tomto týdnu se hlava děťátka fixuje do porodního kanálu na začátku pánve. Tam bude až do konce čekat na svou velkou chvíli. Miminko se tedy posouvá v bříšku směrem dolů, čímž i vrchol dělohy klesá níže. Pokožka drobečka se vyhlazuje, aby byla krásně jemná. V okolí kloubů na lokti, koleni a zápěstí se formují malé tukové vrstvy.

Velikost děťátka je nyní 47 cm a 2 600 g. Připomínáme, že uvedené hodnoty jsou průměrné a pouze orientační. Ve skutečnosti může být vaše děťátko větší, ale i menší. V bříšku si zkouší hluboké nádechy, „cvičí“ si Plucky s tím, že vdechuje plodovou vodu. Nebojte se, neublíží si tím. Kyslíku se mu dostává přes pupeční šňůru z placenty. Tyto tréninkové nádechy stimulují větší produkci surfaktantu – proteinu odpovědného za jejich dozrávání.

36. týden těhotenství je posledním, ve kterém pokud by se děťátko narodilo, by bylo považováno za předčasně narozené.

Jak se cítí nastávající maminka?

Celkově se cítíte lépe. Miminko pomaličku sestupuje v bříšku níže, takže se vám snadněji dýchá, najíte se bez pálení žáhy. Pokud máte takovou možnost, je dobré navštívit porodnici, ve které budete rodit a prohlédnout si prostory na seznámení se s nimi, kde vám vysvětlí, postupy a procedury, které běžně při porodu dělají. Takové exkurze se dělají i v rámci profilaktické přípravy a cvičení, pokud na ně chodíte.

Do optimálního porodu vám zůstávají už jen čtyři týdny. Navštěvovat poradnu pro těhotné proto budete ještě častěji, jednou týdně, protože je nutná zvýšená péče o vás a ještě nenarozené děťátko. Lékař vám bude pravidelně kontrolovat děložní hrdlo a hodnotit jeho stav po stránce konzistence, zkracování a otevírání … znaky související s porodem. Těsně před porodem se totiž krček zkrátí, změkne, začne se pomalu otevírat.

Při každé návštěvě poradny vám opět změří tlak, hmotnost, ozvy plodu, jeho růst, pozorují se otoky nohou, rukou, obličeje a opět vyšetří moč.