Konečně nastává dlouho očekávaný termín porodu. Důležité orgány jsou připraveny na život mimo dělohu. V určeném termínu musí jít děťátko z bříška ven. Pokud by totiž zůstalo v děloze, ještě víc by se zvětšilo a nemohlo by přirozeně projít úzkými porodními cestami. Tělo tak nejlépe ví, kdy je ten vhodný čas začít rodit, samozřejmě, pokud je vše v pořádku a není výtok v těhotenství . Statisticky jen 5% maminek porodí přesně v datum určený lékaři.

Ve 40. týdnu těhotenství je průměrná délka novorozence 51 cm a váha u dívek 3 400 g, u chlapců 3 900 g. Hodnoty vašeho děťátka se mohou a pravděpodobně i budou odlišovat od našich, resp. budou v jejich rozmezí. Co je samozřejmě v pořádku, vždyť každé děťátko je jiné.
Jak se má nastávající maminka?

Vaše tělo se intenzivně připravuje na porod. Jedním z příznaků je zvýšený vaginální výtok. Může se stát, že si najdete na kalhotkách tzv. hlenovou zátku z děložního čípku. Je to hustý, táhlý, šedo-žlutý hlen, který chrání dělohu během těhotenství před infekcemi. V závěru těhotenství, když tělo „větří“ porod, se odloučí a znamená jistý pohyb v oblasti krčku. Porod je tedy na dohled. Avšak toto uvolnění může nastat i dva týdny před porodem, ale i pár dní, pár hodin nebo přímo během něj. Je to velmi individuální.

K dalším projevům přípravy organismu na velký den je zvýšení objemu krve, protože předpokládá se ztrátami, zadržování tekutin a výtok nažloutlé tekutiny – kolostra z prsních bradavek. Je to první jídlo Vašeho drobečka, takže si ho násilím nevymačkávejte. Po porodu ho budete potřebovat.

O všech změnách, které na sobě zpozorujete, informujte svého gynekologa, ke kterému chodíte nyní každý týden na pravidelné prohlídky. Porod může přijít každou chvíli! Začíná se dvojím způsobem:

  • Odtokem plodové vody – což pocítíte buď jako pomalé odtékání tekutiny, jako byste se pocikali, nebo silné ošplechnutie na stehnech. Stává se to hlavně v noci. V takovém případě není třeba váhat a čekat, ale vzít si potřebné věci a co nejklidnější odejít do nemocnice.
  • Kontrakcemi – jsou to bolestivé stahy svalstva dělohy vyvolané hormony (např .: oxytocinem), které vaše tělo produkuje. Přicházejí pravidelně každých 10 min., 5 min., A trvají déle. Bolest začíná nahoře dělohy a rozšiřuje se na ni celou a jako vlna pokračuje směrem dolů, vystřeluje do křížové oblasti zad a do části pánve. Bolí prostě celé bříško. Když trvá jedna kontrakce od 30 do 50 sekund a opakuje se každých 10 minut, je nejvyšší čas pobrat se pomaličku do porodnice. Začala se 1. doba porodní.

Výtok v těhotenství je již běžnou záležitostí a je vždy na Vás aby jste se měla na pozoru, zdali to neznamená nějaký větší problém.