Váha miminka je přes tři kilogramy (3 100 g) a měří 49 cm. To, zda už vaše děťátko zcela „dozrálo“ poznáte podle toho, že se vám pupek vyraší a odula dopředu. Zpravidla se tak děje koncem 38. av 39. týdnu těhotenství. Pokud by se děťátko narodilo nyní, nepotřebovalo by žádnou speciální péči. Obvod hlavičky a bříška mají stejné hodnoty. Není divu, že se novorozeně těžko oblékají věcičky přes hlavu.

Děťátko si nadále ukládá tuk, jeho růst se zpomaluje a i vy můžete zpozorovat, že přibírání trošku ustalo. V střívka se mu shromažďují různé odpadní látky z polknuté plodové vody (odumřelá kůže, odloučené chloupky, …), které v prvních dnech po porodu vyloučí v podobě první stolice lidově zvané „smolka“. Název je odvozen z její nepěkného vzhledu, který maminky překvapí: má zeleno-černou barvu a je táhlé a mazlavá.

Jak se má nastávající maminka?

S přibližujícím se termínem porodu začnete na sobě pociťovat značnou nervozitu a obavy. Stále se objevující nové otázky (Proběhne porod v pořádku? Bude děťátko zdravé? Bude bolest silnější, než jak budete vědět snést? Bude to trvat celé hodiny?) Vám nedají spát av noci se přehazujete z boku na bok.

Porod je pro ženu přirozená záležitost, příroda to vymyslela dobře a třeba věřit svému tělu! Ono vám samo prostřednictvím pocitů nejlepší řekne, co je potřeba v dané chvíli udělat, jen mu začněte důvěřovat. Nejhorší jsou vynervované, vystresované maminky, které chytá panika a hysterie. Jistě, každá z nás vnímá bolesti jinak, ale alespoň poslední dny a týdny před porodem třeba využít k psychické načerpání sil, odpočinek, celkové uvolnění, věnovat se činnostem, které vás baví a dělají vám radost.

Odborné studie totiž prokázaly, že bolestivost a délka porodu přímo souvisejí s nervozitou. Maminka, která zůstane klidná, vyrovnaná, věří svému tělu a lékařem, zhluboka prodýchávající každou jednu kontrakci při porodu, bude mít vše snazší a rychlejší za sebou.

Psychický stres zvyšuje napětí v děložních svalech, a to způsobuje větší bolesti. Stres a nervozita zvýší hladinu stresových hormonů katecholmínov v krvi, které pracují proti přirozenému vylučování oxytocinu. Výsledkem je, že porod neprobíhá tak, jak by měl, je zdlouhavější, komplikovanější a bolestivější.

Velmi užitečné jsou i bližší informace týkající se porodu a toho, co se při něm děje s vaším tělem. Nejvíce se totiž bojíme toho, co neznáme a čím procházíme poprvé. Více napíšeme v dalším příspěvku o těhotenství nazvaném Velké finále!