Tak, a je to tady! Čas se krátí a příchod vytouženého děťátka je skutečně na dohled. Vývoj miminka je téměř ukončen, nyní je už jen načase připravit tělo na to, aby se děťátko dostalo bezpečně ven. A pracujte na tom opravdu precizní a vytrvale. Všechno přece musí fungovat perfektně. Týká se to kostí, svalů, orgánů, tělesných tekutin, ale zejména hormonů, které to všechno řídí!

Co se děje v bříšku v 39. týdnu?

Průměrná váha miminka je v tomto období 3 200 g (u chlapců více) a délka 50 cm. Děťátko je úplně zralé a donošené. Děloha je natažená na svém maximu, i pokožka na břiše již dále růst nemůže. I přesto miminko může ještě přibrat a narůst, avšak jelikož se posouvá směrem dolů a sestupuje do pánve, získává tak trochu prostoru navíc.

Plucky drobečka dozrávají, produkce surfaktantu se zvyšuje a jsou připraveny plnit roli, na kterou byly předurčeny. Pupeční šňůra, která děťátku zajišťuje živiny a kyslík, je v tomto období dlouhá až 50 cm a její průměr je kolem 1,3 cm. Tím, že miminko má v děloze jen málo místa se stává, že se pupeční šňůra omotá kolem něj, což je velmi nebezpečné.

Ve 39 týdnu těhotenství se obvykle stává, že zažijete něco jako „falešný poplach“! Vaším tělem proběhne série bolestivějších kontrakcí, které jsou však jen mírně, nepravidelné, a většinou zasáhnou pouze některou část těla: záda, podbřišek, nebo pánev. Nastávající maminky však dobře vyplaší a často měří cestu do nemocnice zbytečně!

Jak rozeznat falešné signály porodu? Kontrakce a tvrdnutí bříška nejsou pravidelné, nenarůstají na intenzitě a intervaly mezi nimi se nezkracují. Tělo se takto jen připravuje na své velké finále! Berte to jen jako zkoušku. Po krátkém čase všechno ustane a vy po hodině necítíte ze zmíněných bolestí téměř nic. Pomaličku odeznívají, až zcela přestanou.