Děťátko se chová velmi podobně jako novorozenec. Když je nahoře, očka má otevřené, když spinká, tak se zavřenými víčky. Větší část dne prospí, tehdy se mu něco pěkné sní. Když bdí, poslouchá, cítí a učí se! Hýbe se už pomálu, z pochopitelných důvodů. Měří totiž už 46 cm a váží 2 100g.

Svalová vlákna dělohy se natáhly oproti původnímu stavu až 500-násobně. Žádná jiná struktura není schopna 500 násobného prodloužení!

Množství maziva (vernixu) – ochranného obalu děťátka v děloze se zvětšuje. Pokožka malého tělíčka si ho produkuje i po porodu jako pomoc vůči bakteriím vnějšího světa. Není proto nutné v rámci péče o děťátko koupat ho doma každý den celé a smývat tak jeho přirozenou ochrannou vrstvu. Spíše je to na škodu!

Jak se má nastávající maminka?

Připravte se na výraznou únavu, na kterou se stěžuje mnoho žen v tomto období těhotenství. Neustálý nárůst hmotnosti může způsobit bolesti zad v křížové oblasti, protože páteř se snaží přizpůsobit „nové situaci“. Význam odpočinku jsme již zmiňovali a zároveň chceme varovat před užíváním kofeinu na povzbuzení a překonání únavy. Je totiž potvrzeno, že jeho zvýšený příjem má nežádoucí vliv na vyvíjející se děťátko.

Čas sbalit tašku do porodnice!

Pokud jste tak ještě dosud neučinily, je načase sbalit si tašku as ní všechny potřebné věci do porodnice. Podle našeho seznamu si zkontrolujte, zda máte opravdu všechno: mateřskou knížku, průkaz pojištěnce, občanský průkaz, pokud jste vdaná i oddací list, župan, 2-3 noční košile, 3 páry ponožek, přezůvky, pantofle do sprchy (gumové), jeden velký ručník, dva malé, hygienické potřeby (toal. papír, mýdlo, zubní kartáček, pasta, sprchový šampon, tělové mléko, šampon na vlasy, 2 -3 balíčky hygienických vložek vhodných po porodu – větší a déle, vložky do podprsenky kulaté 1 balíček, ), 2 podprsenky na kojení, 5 bavlněných kalhotek, mastičku na bradavky – kalciovou, měsíčkovou nebo homeopatickou, příbory, sklenice, něco na čtení, …

Pro děťátko: 1 celý balík plenek pro novorozence (velikost 1: od 2 – 5 kg), vlhčené utěrky na zadeček, oblečení, když půjde domů (myslete na aktuální roční období a počasí): zavinovačka, čepička, košilka č.56, svetřík , dupačky, 2 bavlněné plenky, ponožtičky …

Několik nemocnic dává miminkám své vlastní oblečení během jejich pobytu na novorozeneckém oddělení, takže děťátku nemusíte brát na pobyt v nemocnici nic, až potom, když půjde domů. Informujte se však předem jako je to v té nemocnici, ve které jste se rozhodli rodit.

Tašku mějte připravenou na jednom stabilním místě se všemi věcmi, abyste ji ve spěchu nemuseli hledat a ještě něco balit. Ne vždy je totiž na to čas! Nejedna maminka se přesvědčila o tom, že po odtoku plodové vody o druhé hodině v noci je nejlepší jít hned do nemocnice