V tomto týdnu děťátko měří kolem 39 cm a 1 500 g. Víčka na očkách se otevírají a zavírají a děťátko je již schopno tvořit slzy. Významnější změnou je, že kostní dřeň přebrala funkci tvorby červených krvinek.

Tělíčko v děloze již dominuje nad množstvím plodové vody a možnosti pohybu se každým dnem zmenšují. Je tedy načase, aby se miminko obrátilo hlavou dolů.

Začíná se hlavní přibírání na váze! Budete se proto cítit velmi velká, objemná a těžkopádná. Každodenní úkony jako hygiena, jednoduché domácí práce, vaření či nákupy mohou začít být náročnější. Musíte však vydržet! Nepotrvá to už dlouho a kdy se těhotenství skončí, na tyto problémy si ani nevzpomenete.

Vaše tělo se naplno připravuje na porod. Braxton-Hicksovy kontrakce, o kterých jsme psali v předchozích týdnech těhotenství, se objevují stále častěji. Tyto přípravné nepravidelné stahy dělohy jsou velmi důležité a stanou se vaší součástí na zbývající týdny zbývající těhotenství. Chcete-li svému tělu pomoci při složité přípravě na porod, vyzkoušejte speciální Kegelovy cvičení. Je na to totiž nejvyšší čas!

Čas na Kegelovy cvičení

Připravuje důležité svaly na blížící se porod a po porodu dokonce urychluje hojení ran. Jak na to? Stáhněte svaly svěrače, jako kdybyste zadržovali moč. Vydržte osm až deset sekund. Během dne opakujte 20 – 30krát.

Kegelovy cvičení je vhodné i při inkontinenci – úniku moči v těhotenství, která je velmi častá, běžná a nepopulární. Objeví se v té nejnevhodnější chvíli, například, když se smějete s přítelkyněmi v cukrárně, zakašlete nebo cvičíte. Způsobuje to tlak rostoucího děťátka na močový měchýř. Pokud vás trápí i tento problém, určitě vyzkoušejte zmíněné cvičení.

Poradna – druhý ultrazvukový screening

V 30.-32. týdnu se dělá v pořadí druhý ultrazvukový screening. Určí se při něm poloha plodu v děloze, zkontroluje se pravidelnost tlukotu srdce, zhodnotí se množství plodové vody, určí se lokalizace placenty a její struktura. Biometrickým vyšetřením se změří parametry na hlavičce, bříšku a stehenní kosti.

Z těchto naměřených vzdáleností se dá vypočítat předpokládaná hmotnost plodu. Dále se sonografií měří rychlost průtoku krve v pupečníkové cévě, případně iv jiných cévách plodu a matky.

Při gynekologickém vyšetření se pohmatem, přes pochvu zkontroluje krček dělohy, jeho uložení, konzistence, délka, stav vnější branky – ústí kanálu děložního čípku směrem do pochvy. Jako exaktní záznam takového vyšetření se používá tzv. cervikální skóre, kde se body 0-1-2 hodnotí jednotlivé parametry při vyšetřování děložního hrdla.