Očekávání narození děťátka začne být pro vás pomalu zdlouhavé, únavné a vyčerpávající … Nejraději byste vše již měli za sebou. Bohužel, nějaký ten týden to ještě potrvá! Pokud jste uvažovali o odběru pupečníkové krve svého děťátka, je nejvyšší čas začít vyřizovat potřebné formality.

Celkový růst miminka se zpomaluje, i když se to v číslech nemusí tak zdát: délka 41 cm a váha 1 700 g. Tuk se nadále ukládá v podkoží, čímž se dosud červená pokožka mění na narůžovělou, jakou mají miminka po narození.

Miminko má v děloze čím dál tím méně místa. Už s vámi aktivně komunikuje a zejména, když chcete spát. Zatímco chodíte, hýbete se, miminko je vaším pohybem ukolísané, učičíkané a spokojené. A když si lehnete, vzbudí se a chce se hrát a dále houpat. Věnujte mu trochu pozornosti. Zazpívejte mu, povídejte si s ním. Tato jeho bdělá fáze nepotrvá dlouho a znovu zaspinká.

V těchto týdnech pokračuje i růst kostí a jejich zpevňování vápníkem, fosforem a železem, které se ukládají do jeho struktur. V mozku se zvyšuje produkce stovek milionů nervových buněk. Plíce jsou jedním z hlavním orgánů, který je ještě v procesu zdokonalování se, aby mohli o pár týdnů naplno probrat funkci samostatného dýchání. Buď minulý nebo tento týden byste měli absolvovat třetí ultrazvukové vyšetření.

Před porodem si ještě vybavte několik věcí:

  • Najděte si pediatra
  • Zajistěte si někoho, aby těsně před tím než se vrátíte z porodnice domů uklidil a vyvětral.
  • Připravte si zásoby jídla alespoň na dva týdny po porodu. Je to jednoduché. Když vaříte v tomto období, jednoduché uvařte dvojnásobnou dávku jako obvykle a dejte část zmrazit. Pak už nebudete ztrácet čas postáváním nad sporákem. Jednoduše jídlo vyberete a ohřejete.
  • Nezapomeňte si zabalit a mít připravenou tašku pro sebe do porodnice.
  • Začněte balit tašku pro dítě, kterou vám přinese tatínek do porodnice, když půjdete domů.