Vitamíny tvoří nedílnou součástí naší potravy. Jsou velmi důležité i v takovém výjimečném období jakým je těhotenství. Jejich nejpřirozenějším zdrojem by měla být správná výživa, hlavně hodně čerstvého ovoce a zeleniny, proto by měl být jejich přísun v přírodní formě jednoznačně upřednostňovat. V dnešním příspěvku si řekneme jaké vitamíny jsou v těhotenství důležité a ve kterých potravinách je najdeme.

Důležitý hlavně začátek

V optimálním případě by proto těhotenství mělo být plánované. Právě mezi 22. – 28. dnem po početí se vyvíjí základ pro mozek, míchu a musí se uzavřít páteřní kanál. V této rané fázi však téměř žádná žena netuší, že je těhotná. Proto je lepší těhotenství plánovat a předejít tak případným komplikacím.

Před plánovaným početím je tedy možné brát vitamíny řady B, a tak tělo na velké změny připravit. Doporučuje se zejména kyselina listová, pokud není její dostatečný přísun ve stravě. I tak odborníci a gynekologové doporučují alespoň jeden měsíc před plánovaným těhotenstvím užívat Femibion 800 – kyselinu listovou s Metafolin a vitamíny řady B (užívá se až do 12. týdne). Za nejrizikovější se považují právě první měsíce těhotenství, proto přísun všech důležitých vitaminů a látek ve správné kombinaci by měl být prioritou. Nejdůležitější vitaminy na počátku těhotenství

Doporučují se jednoznačně vitaminy řady B: B1, B2, B6, B12, C, E, A, D, z minerálů vápník, jód, magnézium, železo, zinek, selen

Vitaminy řady B jsou důležité pro metabolismus. podílejí se na dělení buněk a podporují zdravý vývoj plodu. Vitamin B12 je nezbytný pro krvetvorbu a vývoj zdravého nervového systému, vitamín C se podílí na výstavbě pojivové tkáně. Jód je důležitý pro procesy růstu a vývin mozku, vápník se „řekne“ kostra děťátka.

Vitamíny ze stravy

Jak jsme již zmínili, nejlepší je jejich přísun z plnohodnotné zdravé výživy. Ten by se měl rozhodně upřednostňovat před užíváním vitaminových doplňků. Jaké vitaminy hledat v konkrétních potravinách?

v každé zelené listové zelenině (zelí, salátu, špenátu, ale i petrželové nati, chřestu, brokolici …) v kukuřici, květáku, hrachu, sóji, červené řepy, fazolích, čočce, bobu, v Cicera, pšenici, v oříšcích, v slunečnicových semínkách, pšeničných klíčcích, žitném zrnu

Brát by ji měli především ženy, které užívají antikoncepci.

Pozor: Kyselina listová je citlivá na teplotu, tedy při vaření se ničí. Naopak, její ochráncem je vitamin C.

Vitaminy skupiny B se nacházejí hlavně v celozrnném chlebu, obilí, bramborách a mléce. Jsou potřebné při látkové výměně. Vitamin C získáme zejména z čerstvého ovoce a zeleniny, proto je jezte hlavně v syrovém stavu! Jen tak budou obsahovat plnohodnotné živiny.

Jakoukoliv tepelnou úpravou

(Vařením, dušením, pečením, zavařováním) se znehodnocují a zůstávají v nich jen torza toho, co byste přijali do organismu v syrovém stavu.

Vitamin A se nachází v potravinách živočišného původu jako je mléko nebo vaječný žloutek, jak provitamin beta-karoten i v ovoci a zelenině, např. v mrkvi. Železo je pro plod důležité pro zásobování krví a stavbu vnitřních orgánů. K jeho nedostatku často dochází hlavně ke konci těhotenství, proto se doplňuje tabletové formě.

Když vitamínů není dost

Určitý přísun vitamínů ze stravy však může být během roku ohrožen. Proč? Ovoce a čerstvá zelenina jsou vázány sezónní jen určité roční období, a tak může být jejich dostatečná „nadílka“ zejména během zimy a začátku jara ohrožena. Stejně často nesprávná tepelná úprava vede k jejich částečnému, ba až úplnému znehodnocení.

Vitamíny jako doplněk stravy

Z těchto důvodů je na místě zhodnotit vlastní přísun těchto důležitých látek a zvážit jejich doplnění ve formě vitamínových preparátů, které dostanete zakoupit v lékárně. Dejte si však poradit! Složení a kombinace vitamínů v jednotlivých preparátech je důležitá, rozdělena a doporučená podle toho, v jaké fázi těhotenství se žena nachází.

Najdeme tak proto výživové doplňky určené pro ženy v prvním trimestru těhotenství, ale iv druhém, či třetím. I zde platí známá „zlatá střední cesta“. Částečné doplnění vitaminů v zimním období tabletové formě bude určitě přínosem jak pro maminku, tak i pro její nenarozené miminko.