V práci nikdo neví, že jsem těhotná a já nevím, kdy a jak bych jim to měla říci, zvláště svému šéfovi. Neumím si představit, jak bude reagovat. Toto je věta, kterou často slýcháváme. Odpověď však není snadná.

Protože většina budoucích matek jsou také zaměstnané ženy, je v zaměstnání zápis o těhotenství velmi důležitou otázkou pro zaměstnankyni i zaměstnavatele. Úředně povolený postup a výhody se velmi široce liší od zaměstnavatele k zaměstnavateli, stejně jako neúřední postup při přátelském postoji k rodině. Při rozhodování, kdy a jak sdělit skutečnost, že jste těhotná, vedoucím i spolupracovníkům v zaměstnání, musíte uvážit toto:

  • Jak se sama cítíte a jak je to na vás vidět. Jestli kvůli ranní nevolnosti trávíte více času na toaletě než u svého stolu, zda vám únava v prvních třech měsících těhotenství sotva dovolí zdvihnout ráno hlavu z polštáře, nebo jestli máte již příliš velké bříško, než aby to šlo svést na snídani – pak pravděpodobně své tajemství dlouho neudržíte. V takovém případě je moudřejší říci to dříve než čekat, až na to váš šéf (a všichni ostatní v kanceláři) přijdou sami.
  • Na druhou stranu, když se cítíte dobře a stále snadno dopnete pásek, můžete své sdělení klidně odložit.
  • Záleží jakou práci vykonáváte. Pracujete-li v podmínkách nebo s látkami, které by mohly ohrozit vaše těhotenství nebo vaše dítě , musíte to oznámit a požádat o přeložení nebo změnu práce hned po zjištění, že jste těhotná.

Žena, která v zaměstnání oznámí, že je těhotná, může – bohužel nespravedlivě vyvolat poznámky jako „Bude ještě schopna podávat slušný výkon, když je těhotná?“, „Bude myslet na práci, nebo spíše na své bříško?“ a „Nenechá nás na holičkách?“ Některým z těchto úvah můžete zabránit, oznámíte-li své těhotenství hned potom, kdy ukončíte důležitou zprávu, úspěšně zvládnete spoustu práce, přijdete s vynikajícím nápadem nebo jinak prokážete, že dokážete obojí a to být těhotná i výkonná.

Když čekáte povýšení, máte-li strach, že vaše sdělení může ovlivnit vaši životní úroveň nebo snížení mzdy, raději s ním počkejte, až se dozvíte definitivní výsledek. Uvědomte si, že prokázat, že jste byla opominuta při povýšení nebo při zvyšování platu jenom proto, že očekáváte rodinu a že brzy budete pracovnice jakožto nastávající matka může být velmi obtížné.

Pokud na pracovišti začnou pomluvy a jsou jedním z hlavních produktů vašeho pracoviště, buďte zvláště opatrná. Pošeptá-li někdo do ucha vašemu nadřízenému, že jste těhotná, dříve, než to sama oznámíte, přiděláte si ke svým problémům potíže navíc. Dbejte na to, aby váš šéf byl první, kdo se to dozví, popřípadě to sdělte jen tomu, kdo to jistě neřekne nikomu dalšímu.

Snažte se předem odhadnout názor svého zaměstnavatele na těhotenství a rodinu vůbec. Jsou-li s vámi zaměstnány ženy, které již byly těhotné a měly dítě, zeptejte se jich na jejich zkušenosti, ale své dotazy raději držte v tajnosti. Ověřte si sociální zajištění v těhotenství a nároky na mateřskou dovolenou u svého zaměstnavatele, třeba na odborech nebo ve smlouvě při přijetí do práce. Nejlépe je sjednat si důvěrnou schůzku s některým pracovníkem z osobního oddělení nebo s někým, kdo má na starosti sociální dávky. Pokud se dozvíte, že váš zaměstnavatel podporuje matky (i budoucí), můžete oznámit novinu bez většího váhání. Buďte hlavně v klidu a nenechte aby se po Vás někdo vozil. Začíná Vám další období pěkného života.