To kdyby jste měla říci rodině a přátelům, že jsem těhotná, tak tuto otázku si můžete zodpovědět pouze vy sama. Někteří rodiče se nemohou dočkat, aby tu dobrou novinku každému řekli. Jiní nejprve začínají u těch nejmilejších a nejbližších a čekají do doby, kdy je stav jasně viditelný a pak teprve o něm mluví veřejně. Někteří zase oznámí tuto novinku až po uplynutí třetího měsíce, především kvůli možnosti potratu, zvláště když již dříve potrat zažili.

Proto si o tom společně promluvte a udělejte to, co je vám nejpříjemnější. Ale pamatujte si, než tu dobrou novinu rozšíříte, nezapomeňte si ji vychutnat ve dvou. Jakmile jste se rozhodla, kdy své těhotenství zveřejníte, můžete naplánovat a udělat určité kroky, aby bylo vaše sdělení dobře přijato.

V zaměstnání se vždy oceňuje zdatnost, a jste-li připravena, udělá to na každého dojem. Proto dříve, než oznámíte, že jste těhotná, mějte hotový podrobný plán, ve kterém uvedete, jak dlouho plánujete zůstat v práci (s vyloučením nepředvídaných problémů včetně předčasného porodu), jak dlouho chcete zůstat s dítětem doma, jak chcete ukončit práci před odchodem a jak navrhujete, aby vaši nedokončenou práci převzali jiní. Když si plán napíšete, budete mít jistotu, že nezapomenete žádnou podrobnost.

Vyberte si správně dobu svého oznámení. Nepokoušejte se sdělit šéfovi tuto novinku, když s ním budete sedět v autě cestou na důležitou schůzku, nebo když už je v pátek večer na odchodu z práce a nemá chuť se zdržovat. Dojednejte si schůzku v době, kdy nikdo nespěchá a nic vás nevyrušuje. Snažte se to udělat v den a dobu, která je v práci nejméně stresující. Pokud se náhle situace změní a vzniká napětí, raději schůzku odložte.

Nezačínejte své sdělení omluvami nebo obavami. Místo toho dejte šéfovi najevo, že jste nejen šťastná, protože jste těhotná, ale že věříte svým schopnostem a svému plánu, jak spojit obojí, práci i rodinu.
Buďte přizpůsobivá, ale ne bezpáteřná. Mějte s sebou svůj plán a diskutujte o něm. Buďte připravená na kompromis a dbejte na to, abyste do plánu zabudovala i prostor pro vyjednávání, zcela však neustupujte. Přijďte s realistickými základními požadavky a držte se jich.

Jakmile si dohodnete podrobnosti své práce během těhotenství a mateřské dovolené, sepište to, aby později nemohlo dojít k omylu nebo nedorozumění.