Pokud čekáte miminko, jistě se zajímáte o to, co všechno se děje v bříšku. K tomu je třeba vědět přesný týden těhotenství, který v děloze právě probíhá. Podle aktuálního čísla týdne těhotenství se například i na naší stránce, v sekci Těhotenství po týdnech, můžete dozvědět jak se vyvíjí a roste vaše miminko a co všechno je v bříšku nové … Jak se těhotenské týdny a termín porodu děťátka vlastně počítají?

Menstruace – důležitý datum!

K určení přesného týdne probíhající těhotenství je důležitý jeden datum – první den poslední menstruace, kterou jste ještě jako „netěhotné“ měli. Vždy se udává právě první den většinou 5denní menstruace, ne poslední, jak si mnohé z nás mýlíme. Od tohoto termínu gynekologové počítají aktuální týden těhotenství, tzv. gestační věk děťátka. Klasické těhotenství trvá 280 dní, tedy 40 týdnů (což je 10 lunárních měsíců).

Oplodnění však mohlo nastat kdykoliv, i dva týdny po menstruaci. Právě z tohoto důvodu vznikají odchylky a jen 5% dětí se rodí ve vypočítaný termín porodu, který je skutečně jen orientační. Tělo nejlépe ví, kdy vlastně k oplodnění vajíčka došlo a kdy je ten správný čas na ukončení těhotenství.

Oplodnění …

Nejpřesnější by nám výpočet týdne těhotenství ovšem vyšel podle dne oplodnění. Toto datum však s přesností neumíme říct, protože se vůbec nemusí shodovat s termínem pohlavního styku. Pokud se i tedy snažíme o plánované těhotenství a víme datum pohlavního styku, samotné oplodnění vajíčka může nastat i dva-tři dny po něm. Spermie jsou totiž schopny přežít uvnitř ženy několik dní a „počkat“ si na dozrálé vajíčko. Z tohoto důvodu může být mezi stykem a oplodněním časový posun, stejně však ale ani nemusí – pokud má žena plodné dny a cítí ovulaci (bolesti v podbřišku), může ovšem otěhotnět přesně v den pohlavního styku. Pokud žena přesně zná den oplodnění (např. Měla za daný měsíc pouze jediný pohlavní styk během plodných dní), pak se normální těhotenství počítá 267 dnů ode dne početí.

Ultrazvukem …

Přesný týden těhotenství se upřesňuje ultrazvukovým vyšetřením, na základě kterého podle stupně vývoje děťátka přístroj přesně určí ukončen a probíhajícím týdnu těhotenství (např. 7 + 3 znamená: ukončený sedmý týden těhotenství a probíhající osmý, z něhož zatím uplynuly jen tři dny).

Vyšetřením …

Orientačně se dá probíhajícím týdnu gravidity říci i z klasického gynekologického palpačního vyšetření podle velikosti dělohy, která vždy odpovídá určitému vývoji miminka v bříšku. Musí jít však o zkušeného gynekologa a číslo týdne je pouze orientační.

Podle pohybů plodu …

Je to nejméně přesná metoda, protože prvorodičky obvykle až pozdější zpozorují, že to „lechtání“, „bublinkovaní“, „motýlkovaní“ a „mravenčení“ jsou vlastně pohyby miminka. Obvykle tak bývá kolem 20. týdne těhotenství, u vícerodiček kolem 18. týdne. Podle těchto prvních pohybů plodu se pak upravuje i předběžně vypočítaný termín porodu, kterých může být i více.

Výpočet termínu porodu

Vědět termín porodu je velmi důležité s ohledem na posuzování růstu plodu v děloze a načasování porodu. Jeho nesprávné, špatné určení může poměrně negativně ovlivnit další průběh těhotenství. Některé ženy již jako těhotné v době menstruace slabě krvácejí a toto „špinění“ mohou považovat za klasickou měsíční periodu. O těhotenství vůbec netuší, většinou jde o náhodné, neplánované těhotenství.

V takovém případě se termín porodu posouvá někdy io měsíc, dva, zda může být termínů i více.