V souvislosti s těhotenstvím se často hovoří o vlivu kouření a alkoholu na těhotnou ženu a její plod, ale to nejsou jediné látky, které negativně působí a mohou vyvolat problémy během tohoto období. Nepříjemnosti může způsobit i užívání drog, dokonce těch měkkých. A mladé ženy jim zejména na počátku těhotenství někdy neodolají. Většinou kvůli partě nebo zvykem s kamarády. Některé dokonce tvrdí, že jim marihuanu doporučili jejich kamarádky jako lék proti těhotenským nepříjemným stavům. Pozor, nevěřte tomu, můžete si velmi ublížit, a nejen sobě!

Nebezpečné látky

Nový výzkum ukázal, že sloučeniny podobné jako ty, které obsahuje marihuana (odborně se nazývají endokanabinoidy) jsou schopny měnit geny a biologické signály. Tyto signály jsou nutné k tomu, aby se během těhotenství vytvořila normální placenta. Také mohou tyto látky přispět ke komplikacím v těhotenství jako je preeklampsie.

Výzkum přinesl nové důkazy o tom, že tyto látky narušují pohyb časných embryonálních buněk, které jsou důležité pro zdravé těhotenství, speciálně pro buňky, tvořící placentu. Abnormální funkce placenty je základem preeklampsie, velmi nebezpečného onemocnění – pro matku, ale i pro dítě.

Mění geny – zpomalují pohyb buněk Vědci z oddělení reprodukčních věd v Dětské nemocnici z Cincinnati analyzovali embrya myší, které byly ovlivněny změnami, způsobenými endokanabionoidmi. Realizovali podrobnou analýzu DNA, speciálně se zaměřili na geny, které jsou důležité pro zdravý vývoj embrya. V jedné skupině myších embryí na základě endokanabinoidných látek vymazali gen s názvem Cnr1.

Druhá skupina myší zase dostávala velké dávky THC – aktivní psychotropní látky v konopí. U obou skupin zpozorovali negativní výsledky – snížení buněčného pohybu buněk, důležitých pro vývoj embrya a zpomalení samotného vývoje embrya. Problémy, které způsobily endokanabinoidy látky se dotýkaly zejména uchycení plodu v děloze, tvorby zdravé placenty, která je mimořádně důležitá pro plod kvůli cirkulace a výměny živin a odpadu mezi matkou a dítětem.

Cesta zpět už neexistuje

A co přesně zjistili? Výsledky našeho výzkumu ukázaly, že působení konopných produktů může nepříznivě ovlivnit časný embryonální vývoj, “ vysvětluje Sudhansu K. Dey. Negativa časného embryonálního vývoje a dopadů nebezpečné látky něj se již nedají zvrátit, ani ovlivnit v pozdějším těhotenství. Vědci tvrdí, že endokanabinoidná signalizace hraje klíčovou v centrálním nervovém systému, a tak budou zapotřebí ještě další a podrobnější výzkumy, aby výzkumníci zjistili podrobněji fakta o vlivu marihuany a podobných produktů na těhotenství a plod. Je předpoklad, že mohou ovlivnit i mozkové buňky plodu.

Scénář, kterým nechce projít žádná maminka

Kromě toho, navození podobných stavů u výzkumných myší pomůže vědcům rozsáhlejší a podrobněji studovat příčiny preeklampsie, nebezpečného onemocnění jako pro matku, tak i pro plod, o jehož příčinách a původu zatím není mnoho známo. Navzdory rokem výzkumu je toto onemocnění stále zahaleno rouškou tajemství.

Samozřejmě, preeklampsie se netýká jen žen, které mají zkušenosti s užíváním marihuany během těhotenství. Vyskytuje se zejména v druhé polovině těhotenství a je charakterizována vysokým krevním tlakem, bílkovinou v moči a otoky. Může se vyskytnout bolest hlavy, křeče, poruchy vidění, může poškodit životně důležité orgány a toto onemocnění se může končit až komatem, či dokonce smrtí maminky.

Poškodit může však i dítě. Bohužel, často se stává, že kvůli syndromu HELLP musí být ihned realizován císařský řez, jinak by mohla maminka utrpět vážné poškození a zemřít. No, ne vždy je v té době děťátko už natolik vyspělé, aby přežilo. Některé děti umírají hned při narození, jiné několik dní. Scénář, který by nechtěla přežít žádná maminka.