Překvapivé zjištění – strava bohatá na olivový olej zvyšuje plodnost! Stále více mladých lidí je neplodných, navíc věk zplození prvního dítěte se výrazně posouvá směrem nahoru.

Není divu, že prostředky a metody, které by mohly zvýšit plodnost a úspěšnost porození zdravého dítěte jsou velmi žádané. Víte o tom, že konzumací stravy bohaté na olivový olej si také můžete zlepšit šanci na zplození děťátka? Dokonce až o 40 procent!

Olivový kontra slunečnicový olej

Nový test, do kterého bylo zapojeno více než sto párů testoval vliv stravy bohaté na olivový olej na plodnost. Během šesti týdnů konzumovali stravu, při které byl použit olivový olej na vaření, ale i přímou konzumaci – například v dresinku na saláty.

Kromě toho užívali výživový doplněk obsahující vitamín D a omega-3 mastné kyseliny. Výsledky testů této skupiny byly porovnávány z výsledky testů skupiny, která jídla stravu připravovanou na slunečnicovém oleji a užívaly jen placebo výživový doplněk.

Blahodárné omega-3

Vědci z univerzity v Southamptonu, kteří studii realizovali jsou na základě jejich výsledků, a také výsledků předchozích studií, přesvědčeni, že strava může zvýšit šanci otěhotnění až o čtyřicet procent.

Speciálním pomocníkem při snaze otěhotnět je zvýšený příjem omega-3 polynenasycených tuků, které obsahuje olivový olej. Ten vede k rychlejšímu a úspěšnějšímu vývoji embrya i po umělém oplodnění.

Jaké další potraviny pomáhají ženám otěhotnět?

Kvalitní oleje – kokosový, lněný, rybí,

Hodnotné bílkoviny – fermentované sólové výrobky, losos, krůtí maso, sardinky, luštěniny, sušená syrovátka, ústřice, vejce,

Sacharidy – bezlepkové celozrnné obiloviny, med, třtinová melasa,

Semínka a ořechy – lněná semínka, černý sezam, dýňová semínka, mandle, ostropestřec mariánský, vlašské ořechy,

Zelenina a ovoce – česnek, rajčata, goji, avokádo, cibule, červená řepa, dýně Hokkaidó, mrkev, špenát,

Koření – kurkuma, pískavice řecké seno, skořice, medvědí česnek, zázvor,

Nápoje – citronová šťáva, červené víno,

Jiné – zelený ječmen, chlorella, Spirullina, maca, mateří kašička.

Co zvyšuje plodnost mužů?

Velmi významné jsou v této oblasti rajčata, které dokážou zvýšit plodnost mužů až o více než 50 procent. Čím to je? Obsahují lykopen, látku, která zvyšuje rychlost plavání spermií a snižuje počet abnormálních spermií. Lykopen podle výsledků výzkumu vědců z Ohia dokáže zvýšit počet spermií o neuvěřitelných 70 procent.

Kvalitu spermií zlepšuje vitamin C, zinek, antioxidanty obsažené v citrusech, paprice, špenátu a dokonce i tři dny bez sexu. Vitamin E zvyšuje schopnost spermie proniknout do vajíčka, pohyblivost spermií pozitivně ovlivňuje také mateří kašička nebo ženšen. Konzumace fíků prospívá tvorbě spermií.

Kvalitu i samotnou tvorbu spermií zhoršuje například pravidelná konzumace alkoholu, kouření, některé léky – například antidepresiva, ale i antibiotika. Muži, kteří se snaží o potomstvo by určitě neměly jíst fastfoodovém jídla, řízky, plnotučné mléčné výrobky.

Strava bohatá na červené maso a mastná jídla snižuje počet mužských pohlavních buněk a zpomaluje jejich pohyb. Při nadváze a obezitě spermie líné. Nadměrná konzumace sóji zase ničí spermie dříve než dorazí k vajíčku.

Další nebezpečí

Plodnost mužů ničí i další výdobytky moderní doby. Například kola, mobily, notebooky blízko u pohlavních orgánech, ale i častá cyklistika, překyselení organismu. Nesmíme zapomínat ani na to, že i mužům tikají biologické hodiny – po třicátém pátém roce jejich produkce klesá a spermie zleniví.

Ani příliš životaschopné spermie nejsou dobré

Hrozbou pro oplodnění jsou i takzvané superspermie. Jsou to velmi rychlé a příliš životaschopné spermie, které se dostanou do cíle hned několik. Problém je v tom, že vajíčko nezvládne nápor oplodnění několika spermiemi najednou. Takové spermie se podle odborníků vyvinuly postupně jako odpověď na změny, které se dějí v ženských tělech.

Tyto změny spočívají zejména v silnější obranné linii rozmnožovacího systému jak to bylo kdysi. Tedy, těžší otěhotnět než ženy v minulosti. Právě proto se mužské tělo snaží tomuto statusu přizpůsobit tím, že tvoří schopnější, rychlejší a výbojnější spermie.