Snad každá budoucí maminka dnes již velmi dobře ví, že způsob dýchání může do velké míry ovlivnit průběh porodu a zejména porodní bolesti. Pokud se naučíte různé dýchací techniky, můžete si tím porod velmi usnadnit a proto se opravdu vyplatí věnovat před porodem dostatek pozornosti osvojení si vhodných způsobů dýchání při porodu.

Kde se to naučíte?

Asi nejčastěji se o významu správného dýchání při porodu dozvědí budoucí maminka na předporodních kurzech. Zde se také mohou naučit jednotlivé techniky a také si ozřejmit, kdy se který typ dýchání hodí (jinak se dýchá v první době porodní, jinak při samotném tlačení). Nácvik dýchání na předporodním kurzu je zřejmě tou nejlepší volbou, protože jste pod vedením porodní asistentky, která vás usměrňuje.

Hodně se však můžete naučit i z různých knížek, časopisů či z internetových stránek.

Na co je to dobré?

Ptáte se, na co vlastně je dýchání při porodu dobré? Jak jsme již zmínili, je to jeden ze způsobů přirozeného tlumení porodních bolestí. Kromě toho vám správné dýchání pomůže k lepšímu a snadnějšímu otevírání porodních cest. Ze správného dýchání vytěžíte nejen vy, ale také vaše miminko, kterému takto dodáváte nezbytný kyslík a snazší mu nelehkou situaci před samotným příchodem na svět. Vhodným dýcháním si také pomáháte k uvolnění, lepší koncentraci a dokážete se více soustředit na porodní proces.

Jak tedy dýchat?

Velmi užitečné je dýchání do bříška, které využijete zejména v první době porodní, tedy při otevírání porodních cest provázeném kontrakcemi. Břišní dýchání si můžete vyzkoušet nejlépe vleže na zádech – položte si obě ruce na bříško a při nádechu byste měli cítit, jak se vám zvedá pouze oblast bříška (ne hrudník ani ramena). Pomůckou vám může být, pokud si představíte balón – při nádechu jakoby jste balón nafukovaly, tedy se zvětšuje a při výdechu balón vypouštíte, tedy bříško klesá.

I relaxační dýchání, kdy je výdech ústy dvojnásobně dlouhý jako nádech (nosem) pomáhá uvolnit tělo a lépe přežít bolesti při otevírání. Psí dýchání je také dobré ovládat. Tento způsob dýchání vám pomůže zejména v době, kdy jsou kontrakce již velmi časté a intenzivní, ale ještě nesmíte tlačit. Jak již jeho název napovídá, jde o velmi rychlé a mělké dýchání, podobné sípání psa. Toto dýchání pomáhá překonat nutkání na tlačení.

Někdy se však stává, že i když do porodnice přijdete s naučeným dýchacím technikami, vaše tělo si bude žádat jiný způsob dýchání. Některým rodičkám vyhovuje prostě jen procítěné hluboké dýchání po celou první doby porodní a podobně. Co je ale velmi důležité, nenechte se převálcovat bolestí a nezapomínejte dýchat. Pláčem zda vzlyky se obíráte o potřebnou energii a navíc, pokud nedýcháte správně, vaše děťátko může trpět nedostatkem kyslíku a celý porodní proces se také může zpomalit.

Vokalizace

Na ulevení od bolesti a snadněji zvládnutí kontrakcí lze využít i vokalizaci, tedy vydávání zvuků. Někdy vám vaše tělo samotné napoví, jaké zvuky „byste měli“ vydávat.

V žádném případě zde není místo pro ostudu. Je to váš porod a cokoli vám pomůže cítit se lépe, třeba využít. Kromě přirozených zvuků (vzdechů a podobně) se někdy využívá i cílené vyslovování samohlásek „áááá“, „oooo“, „Jů“ či „eeee“. Vyslovování těchto samohlásek nám pomáhá relaxovat jednotlivé části těla, což přispívá k uvolnění při porodu.