Nový výzkum odhalil, že syntéza hyaluronanu (HA) v těle hraje mimořádně důležitou roli při ochraně proti předčasnému porodu – tedy dřívějšímu než v 37. týdnu – vyvolanému infekcí.

Oznámil to sedmičlenný tým, který vedla Měla Mahendrooová z University of Texas Southwestern Medical Center v Dallasu (USA). Prvním autorem výsledného článku byl její kolega Yucel Akgul.

Podle statistických údajů Světové zdravotnické organizace (World Health Organization, WHO) je právě předčasný porod vyvolaný infekcí v mnoha zemích hlavní příčinou úmrtí novorozenců a malých dětí do 5 let. Ročně je to 1,09 milionu životů. Nečekané zjištění Členové zmíněného týmu jako první doložili specifickou roli, kterou hraje HA v lidské reprodukční soustavě.

„Zjistili jsme, že HA je nezbytně nutný k tomu, aby epiteliální výstelka reprodukční soustavy mohla plnit roli první linie obrany proti bakteriálním infekcím. HA díky tomu nabízí ochranu před bakteriálními infekcemi děložního čípku, které způsobují 25 až 40 procent předčasných porodů, „řekla Měla Mahendrooová.

Hyaluronan je přírodní látka, která se vyskytuje v mnoha tkáních. Slouží jako mazadlo a obecně prospěšná složka očí, kloubů a pokožky. Dlouho se myslelo, že zvyšuje pružnost děložního čípku při porodu, novější pokusy ale ukázaly, že v tom nehraje hlavní roli. Nový výzkum ho však vrátil do popředí jako protiinfekční bariéru reprodukční soustavy.

Další krok Minulé výzkumy zčásti téhož týmu doložili přítomnost HA jak v samotném děložního krčku, tak v slizu děložního krčku těhotných žen. „Tento výzkum prokázal, že HA je klíčový protibakteriální faktor v epitelové bariéře a slize děložního čípku. Naším dalším krokem bude pátrání po přesném mechanismu, kterým HA chrání děložní čípek. To může mít důležité klinické důsledky v rámci úsilí snížit počet předčasných porodů vyvolaných infekcemi, „uzavřel Yucel Akgul.

Členové týmu zveřejnili tyto poznatky v časopise Journal of Clinical Investigation.