Porod – pro mnohé ženy obrovský strašák a otazník. Obzvláště pro ženy, které se maminkou stanou poprvé. Strach a obavy z porodu jsou sice přirozené, no je lepší, pokud jde žena k porodu uvolněná a bez zbytečného stresu. Mimo jiné může pomoci k odbourání stresu a strachu i předporodní příprava.

Co všechno nám předporodní příprava dá?

Předporodní příprava má velký význam. Nejenže se zde dozvíte kopec důležitých a užitečných informací, ale také zde navážete nové kontakty a přátelství, které nejednou přetrvají i po narození miminka. Předporodní příprava vám pomůže zejména v tom, že získáte přehled o tom, co vás při a po porodu čeká, jak vše zvládnout lépe.

Dozvíte se zde o technikách na úlevu bolesti, o vhodných cvičeních, které vám porod mohou usnadnit. Také si pravděpodobně nacvičíte různé způsoby dýchání, což je během porodu také nápomocné a správným dýcháním lépe zvládnete kontrakce. Často se v rámci přípravy probíhají přednášky a besedy s gynekology a různými jinými lékaři, poradkyněmi kojení a podobně. Předporodní příprava je zároveň prostor na konzultace s porodní asistentkou nebo jinou osobou, která tento kurz vede. Ptejte se na cokoliv vás napadne. Je dobré sepsat si otázky na papír, abyste pak nezapomněli, co jste se chtěli zeptat.

Zpravidla se na těchto přípravách věnuje nějaký čas i kojení. Dozvíte se, proč je tak důležité pro matku i pro miminko a jak se na kojení připravit. Také se seznámíte s častými obtížemi, které se během kojení vyskytují. Předporodní příprava má tedy význam i v přípravě na úspěšné kojení. Často bývá předporodní příprava otevřená i pro budoucí tatínky. I jejich se přece porod týká a mnozí z nich se chystají svou partnerku při něm doprovázet, proto jim nezaškodí připravit se na tento den co nejlépe. Naučí se, jak ženě pomoci v nejtěžších chvílích, jak lze zmírnit bolest masáží a když budou lépe obeznámeni s tím, do čeho vlastně jdou, nebude to pro ně takový stres. Případně, pokud s sebou k porodu plánujete vzít někoho jiného – mámu, sestru či kamarádku, předporodní příprava může být přínosem i pro ně. Předem je však třeba se zeptat, zda je možné je na kurz přizvat.

Důležité kontakty

Na předporodním kurzu získáte určitě i mnohé důležité kontakty. Jednak zde potkáte potenciálně kamarádky, se kterými budete možná později kočárky své miminka a zároveň získáte kontakty na duly ve vašem okolí, laktační poradkyně či jiných odborníků. To vše vám může pomoci nejen při porodu, ale i po něm. Už jen pocit, že víte, na koho se v případě problémů lze obrátit, vám dodá více síly a jistoty.

Názory maminek na předporodní přípravu

Ne každá žena má z předporodní přípravy dobrý pocit. Každá jsme jiná a také záleží hodně na tom, kdo daný kurz vede. Některé ženy považují předporodní přípravu za ztrátu času. Podle nich se vše důležité dá zjistit i na internetu či v různých knížkách. Na závěr přidáváme zkušenost jedné maminky, která předporodní přípravu absolvovala.