Bonding – kontakt kůže na kůži s děťátkem hned po porodu – má svůj význam, ale mnohým maminkám u nás ještě stále není dopřán, přestože si samy žádají, aby mohli mít miminko hned po narození položené na svou hruď. Není to jen o příjemném přitulená si svého vytouženého děťátka, takový kontakt má řadu pozitivních účinků.
V těchto dnech chce právě občanské sdružení Ženské kruhy upozornit žen na důležitost kontaktu matky a čerstvě narozeného dítěte hned po porodu. Jejich odloučení, jak je podle sdružení v mnoha Slovenské porodnicích dosud praxí, může mít vliv i na problémy matek s kojením či poporodní depresí. 1. října se proto sdružení rozhodlo spustit kampaň s názvem Bonding – Matčina náruč po porodu, která hovoří o tom, že to v porodnicích jde i jinak. Ve spolupráci s RTVS zveřejní v televizním a rozhlasovém vysílání spoty o takzvaném poporodním bondingu. „Bonding znamená, že nahé dítě je hned po narození v nepřerušovaném styku s kůží matky. Má to vliv na zdraví i vztahovou vazbu mezi matkou a dítětem,“ vysvětlila na tiskové konferenci v Bratislavě předsedkyně sdružení Gabriela Janovicovou. Dodala, že všechna vyšetření dítěte jsou provedeny na matčině těle a zdravotníci dítě obléknou až po samoprisatí na bradavku matky. Pediatrička a laktační poradkyně Daniela Miklovičová přiblížila, že takové spojení pomůže dítěti při správné akci srdce, termoregulaci či dýchání. Matce se díky bondingu zase podpoří tvorba oxytocinu potřebného na zavinování dělohy, zmírňování krvácení a tvorbu mateřského mléka.
Kampaň o bondingu je podpořena i volně dostupnou brožurou na internetové stránce www.zenskekruhy.sk. Její spoluautorka Miroslava Rašmanová poukázala, že s požadavkem na podporu bondingu v slovenská nemocnicích měla před porodem problém. Rozhodla se proto porodit v zahraničí. „Jde o zdravý biologický proces a naše nemocnice by ho měli akceptovat. Ženy mají právo na průběh takového porodu,“ řekla. Upozornila, že ministerstvo zdravotnictví vydalo v roce 2009 odborné pokyny, které bonding doporučuje. Podporu bondingu vyjádřila i Slovenská komora sester a porodních asistentek, UNICEF Slovensko, občanská sdružení Slovenské duly, Manila nebo psychiatr Jozef Haste.
Nepřerušovaný tělesný kontakt mezi matkou a právě narozeným dítětem doporučuje i zdravotnická organizace WHO.