Přestože je porod přirozeným koncem každého těhotenství, jde o náročný proces, na který je třeba se zodpovědně připravit. Mnohé prvorodičky navíc mají strach z nepoznaného a tak si dnes povíme více o jeho jednotlivých fázích.

Když se řekne porod, většina lidí si zřejmě představí chvilku, kdy miminko vykoukne na svět. No porod je mnohem složitější a rozsáhlejší proces, který se skládá z určitých částí, konkrétně ze tří porodních fází. Víte, co se ve které fázi děje?

1. První doba porodní – otevírací

První doba porodní se nazývá také otevírací. Je to vlastně fáze, kterou se porod začíná. Děložní čípek se zkracuje a otevírá, aby byl dostatečně připraven na přechod miminka. K tomuto dochází za pomoci pravidelných kontrakcí, které nejsou pro ženu velmi příjemné. Zpočátku jsou kontrakce ve větších časových odstupech, postupně se však přestávka mezi nimi zkracuje až na dobu 2-3 minut. V této fázi obvykle žena přichází do porodnice a zůstává tam až do porození miminka.

Často se během první doby porodní u nás podává ženám oxytocin, který má pomoci zintenzivnit stahy dělohy (kontrakce) a tak porod urychlit. Na tento úkon jsou však v poslední době nepříliš pozitivně názory a mnohé ženy ho odmítají. Další úkony, které u nás většinou rodičky absolvují (ale mohou odmítnout), jsou klystýr a holení vnějších genitálií. Během první doby porodní vám může velmi pomoci zvolení vhodné polohy na dodýchávání kontrakcí, jakož i správné dýchání. Tato fáze může trvat různě dlouho, v závislosti na věku ženy, od počtu porodů a dalších faktorech.

U prvorodiček bývá zpravidla delší a trvá 6-12 hodin, u žen, které již mají nějaký porod za sebou, to bývá cca 3-7 hodin. Vše je však velmi individuální. Když je žena otevřená asi na 4cm, může jí být podána epidurální analgezie, pokud si ji žena žádá (zpravidla ale třeba požádat ještě před porodem, záleží od porodnice). K odtoku plodové vody dochází rovněž v této fázi porodu, obvykle tomu pomohou i lékaři, pokud plodová voda neodteče sama. Tento zákrok je však opět velmi diskutabilní a na trvání porodu podle WHO a mnoha odborníků nemá žádný vliv.

2. Druhá doba porodní – vypuzovací

V této fázi porodu dochází k narození miminka. Toto je ta chvíle, kdy žena poprvé uvidí své miminko. Při přechodu hlavičky přes poševní otvor nejednou dochází k natržení hráze, případně lékař zvolí nástřih hráze. Je mnoho názorů na to, co je lepší, jestli přirozené natržení nebo nastřižení. Pravdou však je, že zvláště u prvorodiček se nástřih provádí až příliš často a někdy rutinně. Hodně závisí také na konkrétní porodnice -někde jsou nastříhat používány příliš často, jinde je jejich procento nízké.

Abyste předešli poranění hráze, můžete si před porodem pomoci masáží hráze. V druhé době porodní budete muset zapojit všechny své síly na vytištění miminka. Sestřičky vás budou usměrňovat v tisku, ale mnohé ženy mají jiný pocit a nedokážou tisknout a dýchat podle pokynů. Vaše tělo vám napoví, jak máte postupovat, proto poslouchejte jeho signály. Pokud vám umožní vybrat si vhodnou polohu na porod, je to velké plus. Rození miminka v poloze na zádech s nohama vzhůru je velmi nevhodné, žena musí tlačit jakoby do kopce. Mnohem lepší jsou polohy, ve kterých lze využít i sílu gravitace. Tato fáze zvykne trvat u prvorodiček kolem 30-50 minut, u vícerodiček bývá kratší, cca 15-30 minut.

3. Třetí doba porodní – porod placenty

Když je miminko na světě, stále není porodní proces ukončen. Nastupuje třetí doba porodní a vypuzení placenty, která se po porodu dítěte začne odlučovat. Je to také velmi důležitá fáze, protože placenta už po porodu nemá prakticky význam a musí z těla ženy ven. Lékař zkontroluje, zda je placenta celá a nastupuje ošetření porodních poranění (zašívání, pokud je třeba) či další ošetření.

Po porodu zůstávají u nás rodičky ještě dvě hodiny obvykle na sále a kontroluje se zavinování dělohy, intenzita krvácení a jiné faktory. Miminko je buď u maminky na vyhřívaném lůžku (již ošetřené a zabalené), případně v kontaktu kůže na kůži s maminku (což je ideální případ, ale u nás zatím nepříliš běžná praxe) nebo jej sestřičky odnesou mimo matky a matka své děťátko dostane až pár hodin po porodu.