Když se zeptáte budoucích maminek, že čeho by se nejvíc báli po porodu, jistě se velké procento z nich přikloní právě k poporodní depresi. Vždyť si jen představte tu hroznou věc, jak se velmi dlouho těšíte na své miminko, jak se o něj budete starat a hýčkat ho. Najednou však nastane v hlavě jakýsi zlem a aniž by na to měli nějaký dosah, převládne ve vás melancholie, deprese a s tím často i nenávist vůči dítěti.

I když se těžko poslouchají všechny příběhy o tom, jak maminky ohrožovaly své potomky apatií, projevy agrese nebo přílišnou péčí, ani ony samy za to nemohou. Do této situace se dostali kvůli velkým hormonálním výkyvům a své jednání si téměř nikdy neuvědomují.

Tři rizikové fáze

Mezi rizikovou skupinu žen patří zejména ty, které již před otěhotněním trpěli nějakými psychickými problémy. V jejich případě je nutné důsledněji sledovat jejich stav av době nastoupení poporodní deprese ihned vše konzultovat s psychiatrem. Náhlé pocity úzkosti mohou ženy propadnout ve třech fázích. První začíná hned po porodu a objevuje se často u prvorodiček.

Žena se seznamuje s novými pocity, občas se bojí selhání a tak přichází i deprese, která se ji snaží zcela přemoci. I když tento stav trvá většinou jen pár dní, je velmi důležité, aby v té době měla u sebe rodinu, které se může vypovídat a snadněji se z toho dostat. Druhou fázi tvoří čas, kdy žena přestává kojit. Opět dochází k hormonálním výkyvům, které těžší zvládá. Poslední riziko přichází při první menstruaci od porodu.

Všechny tyto tři rizikové situace však trvají jen krátce a žena se většinou dostane z poporodní deprese sama a do pár dní. Komplikovanější je deprese, která vzniká přibližně měsíc po porodu, vyvolá v ženě negativní pocity a vyžaduje si i zásah lékařů. Trvat může totiž až do jednoho roku po porodu a může mít i dramatičtější průběh.

Nenávist nebo přehnaná péče

Typickými projevy jsou náhle stavy úzkosti. Ženy jsou apatické a přestanou mít zájem o všechno, co se kolem nich děje. Často odmítají nejen partnera, ale i vlastní dítě. Uzavřou se do sebe a ztrácejí všechnu sebejistotu. Cítí přehnaný strach, někdy reagují příliš podrážděně, v závažných případech odmítají jíst nebo vyjít na ulici. Když se u ženy projeví některé tyto symptomy, je třeba sledovat i jejich vztah k dítěti.

Poporodní deprese se tehdy může projevit dvěma způsoby. Tím prvním av podstatě i přijatelnějším, je přehnaná péče. Bojí se, aby něco neudělali špatně, chtějí potomkovi vytvořit dokonalé podmínky a příliš na něm lpí. Horší možnost jsou pocity nenávisti, když začnou prcka obviňovat ze ztráty svého starého života a pohodlí. Mají dny, kdy se na něj nedokážou podívat, nechtějí být s ním v jedné místnosti au jistého malého procenta se mohou projevit i násilnické sklony, když budou chtít hubeňourovi ublížit.

Velké nároky

Často za porodní depresí stojí představy maminek o tom, jak by se chtěli starat o svého budoucího potomka. Pak však přijde realita, nezvládají to tak, jak by chtěli a už přichází krize. Okolí to nevnímá tak dramaticky jako ony, protože každá žena dělá co může a ideál nedosáhne ani perfekcionistka, ale ony samy kvůli velkým nárokům propadají panice a depresím. Velkou míru hraje i nedostatek spánku. Pokud jste byli podrážděně před otěhotněním, budete ještě nervóznější i nyní. I když se to možná neposlouchá snadno, třeba k všemu přistupovat benevolentnější, aby vás to nezmohli a neodcizili jste se tak vlastnímu dítěti na delší dobu.

Určitě to nepodceňujte

K největším chybám patří to, že si maminky a jejich rodiny myslí, že deprese automaticky přejde a nezabýval se jí. Pokud však trvá více než měsíc, je načase navštívit odborníka, jinak si můžete vypěstovat dlouhodobé psychické problémy.

Někdy stačí jen to, že vás vyslechne někdo cizí a pomůže vám podívat se na věc jiným pohledem a hned se vám dýchá snadněji. Obezřetní by měli být zejména rodinní příslušníci, protože matky si tento stav ve většině případů neuvědomují a potřebují někoho, kdo je postrčí správným směrem a dostane je z tohoto bludného kruhu ven.

Zlomila  i slavné ženy

Ani luxus, ani dostatek peněz a personálu, který se o vás stará vám nezajistí to, že se vám vyhnou podobné starosti.

Důkazem toho jsou i prominentní maminky, které se dostaly do spárů poporodní deprese a museli si odtrpět své týdny hrůzy a psychického vypětí. Jednou z prvních, které o tomto problému mluvili, byla například princezna Diana. Deprese potrápili i Gwyneth Paltrow nebo Courteney Cox.