Od chvíle, jak žena zjistí, že čeká děťátko, její mysl začnou zaměstnávat i myšlenky na porod. Je přirozené, že budoucí maminky mají z porodu určité obavy. Narození děťátka, ačkoli je to velmi radostná událost, bývá doprovázen i bolestí a nejednou i různými komplikacemi. Proto je dobré vědět už předem, jak si možná porod ulehčit.

Pomocná ruka

Mnoho žen si v dnešní době bere k porodu partnera. No i když partner dokáže poskytnout rodící ženě velkou podporu, přece jen se může sejít (a přispět k lepšímu a snadnějšímu porodu) i další osoba, kterou je dula. Dula je speciálně vyškolená osoba, jejímž úkolem je podpořit ženu, pomoci jí zvládnout porod co nejlépe a často je přítomnost duly přínosem i pro vystrašeného tatínka.

S účastí duly při porodu se i u nás stále častěji lze setkat, ale stále tuto službu nevyužívá tolik rodiček jako v jiných zemích. Statistiky říkají, že ženy rodící s dulou mnohem méně často potřebují různé bolest tlumící léky či epidurální analgezii, doba porodu se zkracuje a snižuje se i pravděpodobnost potřeby císařského řezu.

Dulu je třeba hledat s dostatečným časovým předstihem, i když dá se najít i na poslední chvíli. Přece jen ale je lepší setkat se párkrát i během těhotenství a důkladně se připravit na porod.

Sprcha

Bolestivé kontrakce jsou pro mnohé ženy nejhorší součástí porodu. Je však dobré vědět, že bolest lze zmírnit jednoduchým způsobem, jakým je například teplá sprcha. Sprchu si můžete dopřát doma a pak, pokud je možnost (obvykle porodnice tuto možnost poskytují), dejte si sprchu i v porodnici. Některé ženy tráví ve sprše hodně času, protože teplá voda jim pomáhá zmírňovat bolest a uvolňovat napětí.

Masáž

Pokud máte při porodu partnera nebo dulu či jinou doprovázející osobu, mohou vám poskytnout masáž. Masáž během bolestivých kontrakcí dokáže udělat divy. Mária (29) má takovou zkušenost: „Při porodu jsem měla dulu a když už byly kontrakce dost bolestivé a intenzivně, masírovala mi pokaždé kříže. Byla to pro mě opravdu velká úleva a i když to neodplavilo bolest, určitě mi to pomohlo lépe ji zvládnout. „Jsou však i ženy, které během porodu nesnesou, pokud se jejich někdo druhý dotýká, takže v tom případě masáž vhodná není.

Hýbejte se!

Kontrakce dokážou být pořádně úporné, ale jsou znamením, že miminko již brzy budete držet v náručí. Abyste celému procesu pomohli, snažte se zůstat v pohybu, respektive vyhýbejte se vleže. Ležení na posteli porod neurychlí, jelikož taková poloha nepracuje ve váš prospěch. Zkuste raději chůzi, podřep či klečení nebo jiné polohy, které umožní působení gravitace a napomohou tak otevírání porodních cest.

Tip: s vhodnými polohami je dobré seznámit se již během těhotenství a také byste si je měli vyzkoušet. Tak budete při porodu vědět, co přibližně dělat a které polohy vám pomohou jakož i to, kterým polohám se vyhnout.

Dýchání

Další skvělou pomůckou, která může přispět ke snadnějšímu porodu, je i dýchání. Techniky dýchání během porodu jsou zpravidla jedním z témat, které se přebírají na předporodních kurzech, ale dají se naučit i z internetu, případně z knih. Správné dýchání vám pomůže lépe zvládat bolest a také zajistí dostatek kyslíku pro miminko.

Hudba, aromaterapie a jiné relaxační záležitosti

Při porodu mohou pomoci různé relaxační techniky. Kromě masáží přispívá k uvolnění a pozitivnímu naladění rodičky například hudba nebo aromaterapie či tlumené osvětlení. Jednoduše si třeba vytvořit prostředí, které vám zpříjemní bolestivé chvilky čekání na finále.

Předporodní  kurzy

K lepšímu zvládnutí porodu vám může pomoci i návštěva předporodního kurzu. Na něm se naučíte leccos užitečné a také je zde prostor pro kladení otázek, které vás zajímají. Samozřejmě, ptát se na věci ohledně porodu můžete i svého lékaře. Je dobré, pokud máte odpovědi na své otázky, protože pak do jisté míry odpadá strach z neznámého.

Pozitivní  myšlení

Myslet pozitivně se vyplácí, a to i během porodu. Soustřeďte své myšlenky na něco pěkné a příjemné, představujte si, jak z vás bolest s každým výdechem odchází, myslete na to, že každá kontrakce vás přibližuje k vytouženému miminku. Snažte se neustále myslet na něco pozitivně, pomůže vám to zvládnout celý porod lépe a snadněji.