O pití kávy a vlivu kofeinu na početí a těhotenství se mluvilo už tolikrát a tolik často protichůdných informací, že skutečně jen velmi těžko říct, co opravdu funguje a co ne. Jisté je, že příliš mnoho kofeinu škodí a může zvýšit riziko potratu a předčasného porodu.

Jeden šálek denně, optimálně slabší kávy však neškodí. Ještě nedávno se mluvilo totéž i od dvou šálcích denně, ale pozor, ty už nemusí být bezpečné!

Kofein  může měnit DNA

Pokud těhotná žena vypije denně dva šálky kávy, může zvýšit u svého dítěte riziko leukémie. Velká studie ukázala, že děti žen, které pily během těhotenství pravidelně dva šálky kávy denně, měli až o 60 procent větší pravděpodobnost onemocnění na leukémii v dětství. Vzhledem k tomu, jaké je leukémie nebezpečné onemocnění, je toto riziko velké.

Vědci doporučují odpovědným úřadem a zdravotnickým zařízením, aby varovali těhotné ženy. Tak jak jim říkají, že mají omezit příjem alkoholu a přestat kouřit, mělo by jim být řečeno i to, aby výrazně omezily pití kávy.

Jak může kofein souviset se vznikem tak nebezpečného onemocnění jako je leukémie? Výzkumníci tvrdí, že kofein může změnit DNA v buňkách plodu, a ty pak jsou mnohem více náchylné na vývoj nádorů.

Do  200 miligramů

Tyto překvapivé výsledky skutečně nejsou zanedbatelné – vyšly totiž na základě zkoumání více než dvacet existujících studií. Nárůst rizika onemocnění dítěte na leukémii je již při jakémkoliv pití kávy těhotnou ženou – pokud žena pije během těhotenství kávu, méně než dva šálky, riziko leukémie roste o dvacet procent.

Pokud však pije více než dva šálky denně (více než 200 mg kofeinu denně), riziko roste až o šedesát procent. U žen, které vypijí až čtyři a více šálků denně toto riziko roste o 72 procent.

Samozřejmě, důležitý je i zdravotní stav a fyzická konstrukce ženy. Je něco jiného, když si dá dvě kávy žena, vážící sedmdesát kilo a žena, která má sotva padesát.

Odpověď na rostoucí počet případů leukemie?

Nově nalezená souvislost může být odpovědí na otázku, proč ve vyspělých zemích tak výrazně roste počet dětí, trpících leukémií. Leukémie je nejčastější forma rakoviny u dětí. Naštěstí, pokud je zjištěna včas, může být léčena chemoterapií a dnes už ji přežije přibližně osmdesát procent dětí.

Nejdříve si vědci mysleli, že počet případů leukémii u dětí roste v souvislosti s jadernými elektrárnami, ale to bylo popřeno. Nový výzkum ukázal logičtější souvislost – s kávou. Je pravdou, že pití kávy je obecně na vzestupu, a to bohužel i u těhotných maminek, které byly již dříve zvyklé pravidelně a nejednou ve vysokých dávkách pít kávu. Většinou kvůli zvládnutí pracovních povinností, povzbuzení.

Najde se i jiný viník?

Denis Henshaw, odborník, který byl účastníkem výzkumu podle portálu dailymail.co.uk tvrdí: „Nemyslím si, že by se těhotné ženy měly vzdát kávy během těhotenství úplně. Ale jako preventivní opatření by měly omezit její příjem.

Ten by neměl být vyšší než dva šálky denně nebo, pokud se dá, jen občas. Výsledky, že už dva šálky denně zvýší riziko leukémie o šedesát procent jsou velmi zarážející. Pravdou však je, že výskyt dětské leukémie se neustále v posledních desetiletích zvyšuje. “

Vědci však mají podezření, že v nárůstu dětské leukémie sehrává svůj vliv řada faktorů. Kromě kávy to může být i nějaký vliv ze životního prostředí.