Jako dítě změní muže? Je známo, že budoucí maminky mají už během těhotenství takzvaný syndrom hnízdění, kdy připravují pro miminko výbavičku, chystají se na jeho příchod a všem, co se děje, jsou naprosto fascinující.

A porodem to nekončí, právě naopak. Děťátko mění náš hormonální systém tak, abychom co nejlépe zvládali roli maminky a péči o prcka. Změnami však nepřechází jen naše tělo a mozek, ale i mozek tatínky. Jak?

Neuvěřitelná změna

„Nestačila jsem se divit, jak se můj manžel změnil, když jsem porodila. Do té doby neměl zájem o nákupy, nebyl velmi citlivým a pozorným, ale když přišlo na svět naše děťátko všechno se změnilo. Velmi se stará i o běžné nákupy, i o jeho a mou spokojenost, pomáhá, je vnímavým a citlivým. Slyšela jsem však, že některé muže to nezmění, tak jsem velmi šťastná, že toho mého ano, „těší se 28-letá Lenka.

Překvapivá fakta

Muži, kteří se stanou tatínky prožívají podobné změny, související s příchodem dítěte na svět jako my, ženy, a to přesto, že těhotenství a porod přímo nesouvisí s jejich tělesnou schránkou. Hormonální změny, které způsobuje těhotenství u mužů začali vědci zkoumat teprve nedávno, protože dosud se prostě nepředpokládalo, že příchod potomka by mohl mít vliv i na změnu mužského mozku a jeho fungování.

Změny způsobuje přítomnost dítěte

Nové poznatky však ukazují, že mozek matky a otce používá při péči o dítě stejné nervové obvody. Tatínkové tak podstupují velmi podobné hormonální změny jako my a ty přímo ovlivňují jejich mozek a mění chování. Jak je to konkrétně? V případě, že je muž vystaven delší dobu přítomnosti dítěte, začne se jeho mozek přizpůsobovat úloze pečovatele. Přetvářejí se vzorce chování a emocionální angažovanosti, tak jak je to u nás – maminek.

Emoce a porozumění

O změně mozku čerstvého otce svědčí řada nových studií. V jedné z nich odborníci sledovali aktivitu 89 nových rodičů, kteří sledovali videa svých dětí. U maminek, otců a dokonce i homosexuálních otců zjistili aktivaci mozkových sítí, které souvisejí s emocionálním zpracováním a sociálním porozuměním. Mozkové změny, související s rodičovstvím tedy nevyplývají pouze z porodu nebo těhotenství, ale jsou společné pro obě pohlaví.

Jak se jim mění hormony

U čerstvých tatínků, také nastávají hormonální změny, i když ne v takové intenzitě jako u budoucích maminek. Narůstají u nich hladiny estrogenu, oxytocinu, prolaktinu, glukokortikoidů. Tyto změny jsou primárně způsobeny kontaktem s maminkou a dítětem, bez tohoto kontaktu se nedějí. I proto je možné, že muži, kteří jsou vzácně doma s matkou a dítětem se obtížněji přizpůsobují role otce a nejsou tak obratní ve výchově, respektive nemají k ní takový vztah. Je to tedy obousměrná záležitost. Kontakt otce s dítětem a matkou zvýší u něj produkci oxytocinu – hormonu lásky a zase muži, kteří mají, vykazují vyšší náklonnost vůči svým dětem, mají vyšší hladinu tohoto hormonu.

Nový prostor na nový rozměr života

Hormonální změny nenastávají jen u přirozených tatínky, ale mohou se udát iv případě adoptovaného dítěte nebo osvojení. Hladina testosteronu u čerstvých tatínky klesá, na základě čeho jsou muži méně agresivní a více se sblíží s dítětem. Zvýšení hladiny oxytocinu zesiluje pouto mezi otcem a dítětem. Významnou změnou v mozku tatínka je fakt, že vznikají nové neurony. Jsou určeny jako prostor pro nový rozměr, který přináší do života otcovství.

Rozliší i pláč

K největšímu nárůstu počtu buněk dochází v části hipokampus, která souvisí zejména s pamětí a navigací. Ostatní zvláštností čerstvých tatínků je jejich znovuzrozená citlivost na dětské hlasy. Nejen maminky mají skvělý instinkt v definování a rozlišování dětského pláče – stejně dobří jsou v tom i tatínkové.