Česká republika nepatří mezi alpské lyžařské velmoci, přesto má lyžování v České republice silnou tradici. V příhraničních horských oblastech se nachází množství menších zimních středisek, vhodných pro rodinné rekreační lyžování v České republice, které stejně jako u Slováků patří k nejoblíbenějším a nejvyhledávanějším zimním rekreačním aktivitám. Mnohé lyžařská střediska v České republice se za poslední roky výrazně změnily a zmodernizovaly, zlepšily se služby pro lyžaře, rodiny s dětmi, běžkaře i servis v oblasti ubytování.
Šumava
Jihozápadní česko-německou hranici tvoří pohoří Šumava, lyžování v České republice tak získává vedle vlastních lyžařských střediscích na Šumavě – Špičák, Kašperské hory, Zadov a pod. i možnost vyzkoušet si lyžování na německé a rakouské straně Šumavy. Tento kontakt přináší místním provozovatelům jisté výhody, získávání zkušeností od alpských sousedů.
Východní Čechy
Hlavní oblastí lyžování na východě Čech jsou Orlické hory, kde si zalyžujete v lyžařských střediscích Čenkovice, Deštné, Říčky, Peklák a dalších. Oblast je vyhledávána i milovníky bílé stopy, které jsou kvalitní, udržované běžkařské rolbou. Běžkování je nejoblíbenější zimní sportovně-rekreační aktivitou, podobně jako sjezdové lyžování v České republice.