Chránit se nechtěného těhotenství se snažili lidé už v dobách, v nichž bychom to snad ani nepředpokládali. Pojďme si zapátrat po úplných začátcích ženské i mužské antikoncepce našich předků.

Určitě budete překvapené, co všechno vymysleli a používali na ochranu před nechtěným otěhotněním … Když se vrátíme do historie a podíváme se, jak člověk v jednotlivých obdobích vývoje řešil své rozmnožování a sexuální potřeby, možná nás příjemně překvapí, jací byli naši dávní i nedávní předkové vynalézaví.

Kde se to všechno začalo?

Pokud chceme pátrat po úplných začátcích zrodu první antikoncepce, zavede nás to až do dob domorodé kultury primitivních kmenů. Jejich sexuální chování nebylo tak primitivní, jak bychom předpokládali. Uvědomovali si potřebu regulace potomstva a zvažovali své možnosti. Šamani a domorodí léčitelé se formou zaříkání, kouzel a nejrůznějších rituálů snažili zabránit nechtěné těhotenství, nebo ji alespoň přerušit.

„Hitem“ byli výplachy z extraktů léčivých bylin a citronu, které se dělaly po pohlavním styku. Využívali k tomu kromě zmíněných zaklínadel i různé léčivé odvary, a jiné přírodní prostředky.

Výplach z citronu opravdu funguje! Zajímavostí je, že i současná věda dokázala antikoncepční účinky výplachu sestávajícího ze šťávy citrónu a výtažku z lusků mahagon. Tato kombinace prokazatelně znehybňuje spermie a brání jim v pokroku za „vysněným“ vajíčkem. Takže naši předkové to dělali skutečně správné …

Další „metoda“ – obezita! Už Hippokrates zjistil o ženské plodnosti zajímavé věci! Pozoroval dobře živené ženy v kočovných kmenů Skytů, které byly nápadně často postiženy neplodností. Z tohoto usoudil, že neschopnost otěhotnět je u těchto žen způsobena jejich nadměrnou nadváhou, až obezitou. Proto ženám, které nechtěly otěhotnět doporučoval zvyšovat svou hmotnost a tloustnout!

První pesary

První písemná zmínka o lidském úsilí vytvořit tento druh antikoncepce sahá až do roku 1850 před Kristem v Egyptě. Vytvořil se jakýsi pesar, sestávající z včelího medu a uhličitanu sodného. Působil spermicidní, ale i jako bariéra. Také vyráběli pastu z krokodýlího či sloního trusu a ta se vkládala do pochvy. Později to bylo vřetánko ovčí vlny namočené ve víně, ale i drcené granátová jablka a fíky, které se zaváděly před pohlavním stykem v Řecku už v 6. století našeho letopočtu.

Gymnastické cvičení a kýchání!

O skutečný průlom se opravdu postarali Řekové, kteří doporučovali speciální antikoncepční cvičení pánevními pohyby, dále zadržet dech během vyvrcholení a orgasmu, a pak zvláštní sed s pokrčenýma nohama. Také si k nosu po pohlavním styku přikládali různé dráždivé koření, aby vyvolaly kýchání. Tím prý semeno vyteklo ze ženského klína rychleji a dříve.

Islám a antikoncepce přerušovaným stykem

Jste překvapené! Ano, tato nevšední kombinace je možná. I v této velmi náboženské a konzervativní zemi se v dávných dobách lékaři usilovali pomoci ženám, které nechtěly otěhotnět. Zvláště jeden z nich – islámský lékař Al-Razi, kterého odborníci považují za „středověkého Hippokrata“. Zastával na svou dobu velmi pokrokové názory a byl propagátorem přerušovaného pohlavního styku, který se už dnes však pokládá za nejméně účinnou antikoncepční metodu.

I složení jeho pesarů bylo více než kuriózní – doporučoval například vkládání železné strunky, smolou nebo zelného listu. Evropa zaostávala Středověká křesťanská Evropa zaostávala v antikoncepčním úsilí před ostatním světem. Okrajové zmínky najdeme jen ojediněle u lékaře, astronoma a alchymisty Arnolda de Villa Nova (13. stol.), Kde se dočteme, že neotěhotní ta žena, která tři dny po sobě ráno vypije jeden litr vody, ve které kováři chladili kleště! Šokující! Ani ne! Výzkumy totiž prokázaly, že při chlazení horkého kovu se do vody může dostat takové množství olova, které skutečně způsobí neplodnost.

Minorita Frater Rudolf v polovině 14. století zase tvrdil, že neotěhotní ta žena, která třikrát plivne žábě do tlamy … Omezenost středověkých názorů provázelo potlačování pokrokových myšlenek a upalování čarodějnic. Mezi zakázané témata patřila i ochrana před nechtěným početím. Zabývalo se jí jen pár dogmatických kněží, kteří ženám doporučovali zmíněné opatření jako plivání do žabích papuly a podobné „moudrosti“. K specialitám středověké minulosti patřily i koktejly ze zaječí krve či ovčího trusu. Buďme rádi, že alespoň tyto praktiky jsou dnes již zažehnány.

Kleopatřiny opatření

Expertkou na různé antikoncepční přípravky byla Kleopatra. Na to, jaký bohatý sexuální život vedla, porodila jen tři děti! Historické prameny říkají, že se chránila speciální směsí z olivového a cedrového oleje, který mísila s olovnatou mastí a kadidlem!

První kondomy

První kondomy jako další z možností antikoncepce se podařilo vyrobit v 16. století italským anatomem Gabrielem Fallopius, který přišel s nápadem navléci na mužské přirození jakési pouzdro z lněného plátna napuštěného olejem, do kterého se přidával ještě nějaký roztok proti infekci. V 18. století tuto mužskou ochranu zhotovovaly ze zvířecích slepých střev.

Jak vzniklo nitroděložní tělísko?

Nuže, na tento nápad přišli skutečně zajímavě. Začalo to ještě v arabském světě v severní Africe. Arabové měli odedávna značný problém s těhotnými velbloudími samicemi, které znamenaly závažnou komplikaci na dlouhých pouštních karavanách. Právě to inspirovalo muže vkládat velbloudím samicím do dělohy kamínek velikosti fazolí. Takto odpozorovali, že po celou dobu zavedení kamínku velbloudice neotěhotněly. Později se to začalo praktikovat i na ženách. Do dělohy se jim vkládaly nejrůznější předměty ze slonoviny, kovu, movitější i ze zlata. Pak tato metoda upadla na několik století do zapomnění. Vrátilo se k ní až na počátku 20. století.