Nic není horší, než když žena onemocní během těhotenství.

Lékaři může zkomplikovat léčbu i „obyčejná“ chřipka, protože musí navrhnout léčbu i léky, které by neublížili miminku.

Osobní gynekolog musí také vědět o všech nemocech, které žena překonala před otěhotněním, a vzhledem k chronický průběh mohou mít na ni vliv (srdeční a plicní onemocnění, nemoci štítné žlázy, ledvin, jater apod.).

Stejně musí vědět i o akutních onemocněních, které mohou vzniknout v průběhu těhotenství. Těhotná žena tak může onemocnět např. na chřipku, angínu a různé infekce. Těhotenství je totiž specifický stav organismu, který právě na ně více náchylný. Způsobují to změněné imunitní mechanizmy, přeladěné pod vlivem těhotenských hormonů.

Chřipka bez paniky

Patří mezi nejčastější onemocnění, a proto se mu nevyhnou ani těhotné ženy. Důležité je nepodlehnout panice a raději hned při prvních příznacích navštívit lékaře, který určí závažnost nemoci a doporučí vhodnou léčbu. U těhotných mívají příznaky chřipky delší průběh, což se týká zejména ucpaného nosu. Doporučuje se klid na lůžku, dostatek tekutin a léky proti horečce a bolesti.

Pokud je onemocnění těžší, mohlo by v prvních třech měsících těhotenství dojít k postižení centrálního nervového systému, rozštěpu rtů a znetvoření končetin plodu.

Lékař budoucí mamince v takovém případě doporučí užívání antibiotik. A jak je třeba postupovat při nákaze chřipkou? Nejdříve zvyšte příjem tekutin – vody, čaje, minerálky, ale i džusů, kvůli obsahu vitamínů a živin. Pokud trpíte nechutenstvím, zkuste jíst více menších jídel denně.

Nejdůležitější je však odpočinek a zbytečné nezatěžování organismu. Aby se vám při ležením lépe dýchalo, podložte si pod hlavu více polštářů a zabráníte tak stékání hlenů do krku. Hleny v dýchacích cestách dokonale uvolní inhalace. Pokud pocítíte tlak v oblasti dutin, pomůže přikládání teplých obkladů na lícní kosti, čelo a pod oči.

Alespoň jednou denně byste si měli změřit teplotu a když stoupne na 38 ° C, nebo se objeví bolesti v oblasti ledvin, při silném kašli a bolesti na hrudi, třeba kontaktovat lékaře. Těhotné ženy jsou jednou z nejzranitelnějších skupin obyvatelstva ve onemocnění chřipkou. Proto by se měly dát preventivně očkovat i proti běžnému, sezónnímu, typu chřipky, lépe tak ochrání sebe i dítě.

„Nachlazením“ angína

Bolest v krku bývá častým příznakem nachlazení, angíny, nebo zánětu horních cest dýchacích. Pokud bolest v krku přetrvává déle než pět dní, nebo se vyskytne obtížné a namáhavé dýchání či polykání, měli byste vyhledat lékaře. V případě, že se objeví bakteriální infekce, třeba se začít léčit antibiotiky. Těhotné ženy by se však měli vyhýbat lékům, které obsahují lokální anestetikum, jako např. Strepsils, Orofar apod. Nevhodné jsou i přípravky obsahující jód, protože mohou ovlivnit štítnou žlázu matky i plodu. Z kloktadel lze užívat např. tinkturu z heřmánku, ale ne ze šalvěje, neboť může uškodit plodu. Neuškodí pití vlažného čaje s medem. Obecně je i při angíně důležitý klid na lůžku, dostatečný příjem tekutin a vitamínů z čerstvého ovoce a zeleniny.

Užívání antibiotik

Během těhotenství se upřednostňuje včasná a účinná léčba antibiotiky, při které se zvažuje přínos a riziko pro matku a plod. Nedostatečná léčba a hrozba infekce je totiž pro oba nebezpečnější než podání potenciálně rizikového antibiotika. Ty se však podávají pouze v případě ohrožení života matky. Peniciliny jsou obecně považovány za bezpečnou skupinu antibiotik podávaných v průběhu těhotenství.

Jde např. o penicilin G a V, ampicilin, amoxicilin, oxacilin a pod. Velmi příbuzné penicilinem jsou cefalosporiny, které jsou rovněž považovány za bezpečné antimikrobiální látky používané během těhotenství. Za bezpečné antibiotikum se považuje také erytromycin, protože neprochází placentou.

Nejstarší skupinou antibiotik jsou sulfenamid, ale neměly by se podávat během posledního trimestru, jak a kojení, protože mohou způsobit žloutenku u novorozenců. Při užívání aminoglykocidov, např. gentamicinu, tobramycinu a streptomycinu, je riziko poškození ledvin těhotných žen. Tetracykliny zase způsobují deformaci kostí, zabarvení a kazivost zubů.

Při výskytu infekce u těhulek však existuje dostatek bezpečných antibiotik, které neohrožují vyvíjející se plod. Antibiotika se mohou podávat pouze při jasné indikaci a po doporučení lékaře, který musí upřednostnit antibiotikum s nejnižším procentem průniku přes placentu, s nejmenším rizikovým potenciálem a ověřené antibiotiku, které je na trhu nejdéle. Všechny antibiotika pronikají v určitém rozsahu do mateřského mléka, ale dávka, kterou kojenec příjmu je většinou minimální.