Probudili se ve vás mateřské city? Ne, nechceme teď pobuřovat všechny maminky. Chceme jen poukázat na alternativu pro ženy, které si ještě vlastní dítě nemohou dovolit, nejsou na něj z několika hledisek připraveny, ale i pro ty, které mít vlastního potomka nemohou kvůli zdravotním důvodům. Potřeba starat se o někoho však dřímá v každé z nich a občas se začne hlasitěji ozývat a vyplave na povrch. Tehdy uvažujete nad možnostmi, jak si tyto mateřské pudy uspokojit a udělat zároveň něco užitečné pomoci někomu, kdo to potřebuje.

Člověk roste pomocí jiným

Být matkou je jedním z nejdůležitějších poslání ženy. Někdy však ještě není vhodný čas, protože nemáte partnera nebo je prostě příliš brzy, protože ještě nemáte dostudovanou školu nebo jste se jen teď rozběhly v práci. Jednoduše se najde osobní důvod a vám napadne, že byste se chtěli stát alespoň zprostředkovaným rodičům. Pro některé z nás přichází onen šťastný moment v podobě příležitosti stát se kmotrou. Jiné musí Huta dál a vedle toho zkoumání se dostanou k projektům adopcí na dálku.

Najednou stojíte před skvělou možností, když alespoň částečně můžete plnit funkci matky, která si třeba odskočila na zahraniční stáž a ještě k tomu můžete někomu pomoci. A právě zde je zakořeněn ten krásný moment, když váš úmysl získal na vznešenosti. Když i člověk nemá toho hodně, ale stále se dokáže podělit s tím, kdo to potřebuje ještě víc než on, zároveň tím roste i jeho osobnost. Pokud nebudete tuto adopci brát jen jako léčení svědomí, ale budete se také skutečně zajímat o vaše dítě, můžete si vytvořit krásný vztah, na který budete ještě dlouho vzpomínat.

Maminkou napříč kilometrům

Nyní se pojďme podívat alespoň na základní informace ohledně těchto projektů. Jako první byste si měli vybrat společnost, přes kterou se rozhodnete nasměrovat svou pomoc. Opět dbejte na to, abyste nenaletěli podvodníkům, kteří vaše peníze nasměrují ne do Afriky či Indie, ale do jejich kapes. Pomocí adopce na dálku se postaráte o to, co nabídne každému dítěti vhodný start do života – a tedy o jeho vzdělání.

V rozvojových zemích se jedná o drahou záležitost, kterou si nemohou rodiny dovolit, a proto děti zůstávají doma. Smluvně se zavážete na minimálně roční spolupráci, aby měl váš nový potomek jistotu financování jednoho školního roku a nezpůsobili byste mu uprostřed komplikace. Částka se mění v závislosti na konkrétním státu, ze kterého pochází. Vyplatit ji můžete najednou nebo v dohodnutých splátkách.

O adoptovaného dítěti dostanete informace, ale i jeho fotografii. Ty budou aktualizovány pravidelně po celé období. Pokud budete mít zájem, můžete si s prckem dopisovat a přímo se o něm dozvědět více. Korespondence probíhá v angličtině, pokud jde o prvňáčka nebo předškoláka, jeho myšlenky vám bude tlumočit učitelka. V případě vašeho zájmu můžete dítě v jeho domovině navštívit. Nesmíte však z toho vynechat koordinátora, který vám bude po celou dobu nápomocný.

Posílat mu můžete i menší dárky, musíte však myslet na slabší kvalitu služeb, takže balík někdy není doručen adresátovi. I proto se doporučuje darovat skutečně jen drobnosti, které nikdo neukradne. Pokud budete mít zájem, dítěti tak můžete financovat celé vzdělání. Téměřpřed očima vám vyroste nový človíček, který i díky vám získá lepší šanci na život. Pokud se po povinném roce dostanete do finančních potíží, spolupráci můžete kdykoliv ukončit.

Slovenské alternativy

Když se vám nezamlouvá myšlenka pomoci cizincům, i na Slovensku máme dost dětí, které potřebují podporu, ani zde nezůstanete stát v úzkých.

V tomto případě se však zaměřte na menší církevní charity, které nabízejí seznam rodin v nouzi. Stejně se postaráte zejména o školní výdaje dětí. Můžete se dokonce dopátrat ik podpoře nadaných umělců z finančně špatných poměrů, kterým můžete platit hudební vzdělání. Výhodou je v tomto případě jednodušší osobní kontakt. Za jistou formu bychom mohli pokládat i příspěvky prostřednictvím Dobrého anděla, když budete pomáhat dětem, které mají zdravotní problémy.