Těhotenství je pro většinu žen nádherným a výjimečným obdobím. Bohužel, ne vždy je to i bezproblémové období a hodně budoucích maminek si projde všeličím.

Jaké jsou časté problémy v těhotenství?

Nevolnosti

Těhotenské nevolnosti znepříjemňují život nejedné těhulky. Jsou způsobeny pravděpodobně hormonálními změnami v organismu těhotné ženy. Pokud jimi trpíte i vy, zkuste si ráno, spíše než vstanete, dát něco na zub – sušenku nebo suchar. Doporučuje se jíst častěji a v menších porcích. Někdy jsou však nevolnosti a zvracení tak intenzivní, že je nutná hospitalizace. Pokud trpíte příliš silnými nevolnostmi, poraďte se se svým lékařem.

Ach, ta žáha!

Pálení žáhy důvěrně zná nejedna budoucí maminka. Tento problém se objevuje většinou až v pozdějších stádiích těhotenství. Pálení žáhy lze předcházet opět přijímáním menších porcí jídla častěji během dne a vyhýbáním se kořeněných nebo jinak dráždivých jídel. Pokud jsou problémy velmi nepříjemné, můžete se s lékařem nebo lékárníkem poradit o vhodných přípravcích proti pálení žáhy, které mohou užívat i těhotné ženy.

Křečové žíly (varixy)

Za vznik křečových žil u těhulek mohou různé faktory. Mezi ně patří i hormonální změny a změny v oblasti žilního systému během těhotenství. Kromě toho těhotenství představuje velkou zátěž na dolní končetiny, což také nahrává vzniku varixů. Snažte se udržovat své nohy zdravé a předcházet nepěkným křečovým žilám. Prevencí je pravidelný pohyb (např. Chůze), nepřekřižovaní nohou při sezení a vyhýbání se dlouhému stání. Pokud se stanete obětí křečových žil, poraďte se o vhodné léčbě s lékařem. Dostupné jsou různé přípravky jako masti, dále speciální kompresivní obvazy či punčochy a někdy lékaři předepisují i vhodné léky. Křečové žíly se však po porodu zvyknou zmenšit a trošku ustoupit.

Oteklé nohy

Otoky nohou trápí také mnohé budoucí maminky. Může za ně zpravidla zadržování vody v organismu těhotné ženy, ale vyskytují se také po dlouhém sezení či při velmi teplém počasí. Pokud trpíte otoky, měli byste se vyhýbat slaným jídlům, snažit se o pravidelný pohyb a vyhýbat se také dlouhému sezení či stání. Za otoky nohou v těhotenství se však mohou skrývat i různé zdravotní komplikace v těhotenství a proto byste se o tomto problému měli poradit s lékařem.

Bolavá záda

Bolesti zad jsou také nehezkým údělem nejedné těhotné ženy. Může za to většinou rostoucí bříško, hormonální změny zda ochablé svalstvo.V každém případě, není to nic příjemného. Bolestem zad je opět nejlépe předcházet správným držením těla, vyhýbáním se zvedání těžkých předmětů a je také dobré zpevňovat svalstvo vhodnými cviky. Výborné je např. i plavání. Úlevu při bolestivém zádech jistě poskytne také teplá koupel nebo alespoň sprcha.

Výtok

V důsledku hormonálních změn dochází u mnoha těhulek i ke zvýšenému výtoku z pochvy. Tento výtok by však neměl být doprovázen zápachem, svěděním nebo pálením. Pokud se totiž přidruží zmíněné příznaky, půjde zřejmě o bakteriální nebo kvasinkovou infekci a ta už patří do rukou lékaře. Běžný zvýšený výtok v těhotenství je však neškodný a postačí jen používat tenké vložky na ochranu prádla a zvýšená hygiena.

Problémů v těhotenství může být, samozřejmě, mnohem víc, ale téměř všechny se dají zvládnout. Pokud vás něco trápí a nejste si jistá, zda by vaše problémy mohly mít negativní vliv na miminko, nebo vás nějaké potíže trápí příliš intenzivní, určitě vše konzultujte se svým lékařem.