Kdysi panoval názor, že těhotná žena by se měla co nejvíce šetřit a úplně nejlepší by bylo, kdyby stále jen ležela nebo seděla s vyloženými nohama. Naštěstí, dnes už víme, že toto nejenže neplatí, ale že aktivita budoucí maminky děťátku jen a jen prospívá.

Samozřejmě, jsou stavy, kdy je doporučený těhotným klid na lůžku, jde zejména o vysoce rizikové maminky, u kterých se objevily předčasně kontrakce a podobně. Nejnovější výzkum hovoří proti klidu na lůžku ještě naléhavější, dokonce i v případě žen, kterým je to doporučeno. Klid na lůžku během těhotenství může totiž poškodit děťátko!

Více špatného než dobrého

Vědci tvrdí, že vyložené nohy, klid na lůžku a přehnaná pasivita během těhotenství může být škodlivá pro matku, tak pro dítě. Varují, že klid na lůžku může vést k depresi, ztrátě svalové hmoty, ale zvyšuje se jím i riziko vzniku krevních sraženin a cukrovky. U dětí může takové lenivění zase vést k nižší hmotnosti při narození.

Žádný důkaz ve prospěch ležení

Přibližně pětině těhotných žen je lékaři doporučován klid na lůžku – kvůli komplikacím. Obecně se velmi často v souvislosti s těhotenstvím doporučuje omezit fyzickou aktivitu. Anthony Sciscione, ze Společnosti pro mateřství a fetální medicínu v Delaware, který se na výzkumu zúčastnil říká: „Neexistuje žádný důkaz o tom, že klid na lůžku zlepšuje výsledky. Existují však důkazy, že klid na lůžku může být škodlivý pro matky, děti a celé rodiny. “

Dosud však nebylo prokázáno, že klid na lůžku snižuje pravděpodobnost předčasného porodu – ani u ohrožených žen, ani u žen které již začaly pociťovat porodní aktivitu. Zmíněný odborník tvrdí, že je jen velmi málo důkazů, které by hovořily ve prospěch omezení aktivity. Například- klid na lůžku je často předepisován ve snaze zvýšit průtok krve do placenty, aby dítě dostatečně rychle rostlo. Studie však nepotvrdily žádnou výhodu této praxe.

Lék na všechna rizika

Průzkumy a zkušenosti ukazují, že porodníci a gynekologové často předepisují klid na lůžku, i když většina z nich nevěří, že to pomůže zlepšit výsledky u rizikových žen. Klid na lůžku je obvykle předepsán ženám s různými těhotenskými komplikacemi – od předčasných kontrakcí, přes vysoký krevní tlak, potenciální preeklampsii, až po nedostatečný růst dítěte. Doporučuje se i ženám, které mají vysoké riziko potratu.

Nebezpečí pod lupou

Navíc, ve stejnou dobu se ukázalo několik potenciálně škodlivých vlivů klidu na lůžku. Příliš málo aktivity vede k úbytku svalů a kostní hmoty. Tento proces může nastat již po několika dnech klidu na lůžku. Stejně může zvýšit riziko vzniku krevních sraženin v nohách. Ty se zase mohou přesunout do plic a být smrtelné. Nedostatek pohybu může vést i ke gestačnímu diabetu. Ženy, které jsou hospitalizovány a umístěny na lůžko během těhotenství, mají vyšší riziko tohoto druhu cukrovky.

I u pacientů, kteří nejsou těhotným se umístěním na lůžku zvyšuje riziko onemocnění cukrovkou. Klid na lůžku však také zvyšuje riziko úzkostí a deprese – zřejmě kvůli samotné pasivitě jako takové. Samozřejmě, klid na lůžku znamená pro mnohé těhotné i péenku, s čím souvisí níže výplaty. I to samo o sobě během těhotenství může být důvodem k pocity deprese. Jaké máte zkušenosti s klidovým režimem během těhotenství vy a vaše okolí?