Zplození dítěte a těhotenství je hotový zázrak. Tak to vnímají mnohé z nás. Změny, které se v našem těle automaticky dějí proto, aby naše děťátko co nejlépe rostlo, vyvíjelo se, a abychom ho nakonec vůbec mohla porodit, jsou skutečně fascinující.
Všechno jsou to prostě obdivuhodné procesy. Některé z nich, které během těhotenství prožíváme, jsou skutečně hodné zápisu do knihy rekordů či díla velmistra.
Podstupujeme je bez toho, abychom si je uvědomili, maximálně se jen zmůžeme na konstatování, jaká je příroda úžasná. Zde je několik skutečně fascinujících těhotenských změn, o kterých jste možná ani netušili:


1. Síla kontrakcí
Náhle, křečovité sevření bříška, které známe jako kontrakce, a které nám velmi pomáhá při porodu, je neskutečně silné. Odborníci sílu kontrakcí porovnávají s tlakem, jakým tlačí 1,3 kg na 6,5
cm čtverečních hlavy děťátka.

2. Rozšířená pánev
Při těhotenství se pánev rozšiřuje. Když žena poprvé rodí, stydkou kostí, které spojuje chrupavka se rozestoupí, aby umožnily děťátku přijít na svět. Tato činnost je způsobena hormony a mnohé ženy ji cítí už týdny před porodem a to velmi bolestivě.


3. Oplodnění během těhotenství
Víte o tom, že i během těhotenství se dá otěhotnět? Stává se to sice jen v minimu případů, ale může se to stát. I když je těhotenství logicky i antikoncepcí, v pár vzácných případech se již stalo, že žena otěhotněla i podruhé během těhotenství. Výsledkem byly dva porody, s rozdílem několika týdnů či dokonce měsíců.


4. Různé tvary pánve
Nejde jen o rozměry pánve, ale také o její tvar. Ne každá žena má pánev stejného tvaru – existují čtyři základní tvary pánve. Bohužel, jen jeden tvar z těchto je ideální pro umístění hlavičky dítěte při porodu. Odborně se nazývá gynecoid. Štěstí je, že pánev v takovém tvaru má většina žen.


5. Tmavý pás uprostřed bříška
I vás překvapil fakt, že ke konci těhotenství se na bříšku vytvoří tmavá černá, odborně nazývaná linea negra? Jak je to možné, že se tam sama jen tak najednou objeví? Ne, nezjeví se. Tato linie je na našem bříšku vždy, jen není zabarvena. Její tmavší zbarvení způsobují těhotenské hormony, které se zahrávají s pigmentací.


6. Kachní chůze
Čím více se blíží termín porodu, tím si připadáme nemožnější. Kachní chůze nám rozhodně nepřidává na šarmu, ale výčitky kvůli ní bychom si určitě neměli dělat. Vůbec nemusí souviset s naší hmotností. Kolébavě chodit začínáme proto, protože se naše klouby mnohem více uvolní a změní se naše těžiště.