Spermie v ejakulátu, který byl vystaven Wi-Fi signálu, byly po čtyřech hodinách výrazně poškozeny. Muži by proto neměly mít laptop položený v klíně!

Vědecký výzkum naznačuje, že laptopy s bezdrátovým připojením mohou negativně ovlivnit mužskou plodnost. Vědci pozorovali výrazné poškození spermií už po čtyřech hodinách, během nichž vystavili ejakulát Wi-Fi signálu. Spermie měli horší pohyblivost a také nastaly změny v genetickém kódu, který nesou. Podle odborníků to však automaticky neznamená, že se něco podobného stane i v normálních podmínkách, a doporučují další výzkum.

Výsledky výzkumu, ve kterém analyzovaly vzorky ejakulátu 29 zdravých mužů, byly zveřejněny v časopise Fertility and Sterility. Vědci každý vzorek rozdělili na dvě části a vytvořili jim podobné podmínky.

Jednu však umístili do blízkosti laptopu bezdrátově připojenému k internetu. Po čtyřech hodinách se v tomto vzorku 25 procent spermií přestalo hýbat a 9 procent z nich mělo poškozené DNA. Spermiím z druhé skupiny se dařilo lépe – jen 14 procent z nich se přestalo hýbat a jen u tří procent pozorovali poškození DNA.

Vyloučeny spermie jsou zvláště citlivé na množství faktorů, protože když nejsou v těle, už je nechrání jiné tělní buňky, tkáně a tekutiny, “

tvrdí odborník na plodnost Allan Pacey. Proto si myslí, že v případě vlivu Wi-Fi signálu na mužskou plodnost je nutný další podrobný epidemiologický výzkum.

Z jiných studií však víme, že přehřátí varlat horkou spodní částí laptopu ohrožuje kvalitu spermií. Stalo se, že si muž spálil penis po tom, jak měl laptop v lůně příliš dlouho. Takže existuje množství důvodů, proč třeba zkusit používat počítač na stole. “

Podle něj se tímto způsobem muži rovnou vyhnou i teoretické hrozbě v podobě Wi-Fi signálu. Informace pocházejí z webových stránek www.bbc.co.uk a www.dailymail.co.uk.