Ve většině kurzů předporodní přípravy si nacvičíte i vhodné porodní polohy. Je velmi dobré vyzkoušet si je, případně nacvičit, abyste věděli jak si při porodu ulevit a se cítili lépe. Porod představuje velkou fyzickou i duševní zátěž na organismus. Při aplikování porodních poloh vám může velmi napomoci přítomnost partnera. Základem je uvědomit si, že porod má čtyři porodní doby.

I. doba porodní

Je doba otevírání – je nejdelší porodní dobou, většinou trvá od 2 – 12 hodin, občas 24 hodin a výjimečně dokonce 48 hodin. Začíná pravidelnými děložními kontrakcemi nebo odtečením plodové vody. V této fázi porodu se začínají otevírat porodní cesty, zkracuje a otevírá se děložní hrdlo. Když jsou porodní cesty zcela otevřené, začíná se II. doba porodní.

II. doba porodní

Doba vypuzovací – je to fáze porodu, kdyby prostřednictvím kontrakcí dělohy a současného tlačení, zapojení břišního lisu matkou dochází k porodu dítěte.

III. doba porodní

Začíná narozením děťátka a končí porodem placenty.

IV. doba poporodní

Je už vlastně obdobím po porodu a trvá dvě hodiny po něm. Maminka je dvě hodiny po porodu sledována na porodním sále, zda se u ní neprojeví nějaké poporodní komplikace.

První doba porodní je nejdelší a také nejvíce únavná, žena by měla poslouchat řeč svého těla a nechat ho reagovat na vysílané signály. Některé ženy si najdou pohodlnou polohu a setrvají v ní dokud se jí porodní cesty zcela otevřou. Jiné se neustále pohybují as postupujícím porodem mění své polohy tak, aby se cítili co nejpohodlněji.

Při porodu nikdy neseďte na jednom místě, vyzkoušejte všechny vertikální polohy v nichž se dobře cítíte, tehdy porodní kanál směřuje na zem a porodu napomáhá i gravitace. Ve vzpřímené poloze jsou kontrakce silnější a účinnější.

Vhodné polohy v první době porodní

Sed na gymnastickém míči

Je nejčastěji využívanou polohou. Posadíte se do širokého sedu rozkročmo, rukama se přidržíte postele, stolu nebo položte ruce na slabiny. Během kontrakce se houpejte nahoru – dolů, případně zepředu dozadu, do stran nebo se pohybujte na míči ve tvaru kruhu či osmičky. Nezapomínejte dýchat do bříška. Když kontrakce projde, dýchejte klidnější a snažte se odpočívat. Výhodou míče je, že ji můžete vzít i do sprchy. Poskakování na míči v kombinaci s teplou sprchou je výborná kombinace na zvládnutí porodních bolestí.

Stání

Mnoho žen upřednostňuje polohu ve stoje nebo chození. Pokud stojíte, je dobré opřít se o zeď, nohy zeširoka roztáhnout, případně je mírně pokrčit v kolenou. Během kontrakcí dýchejte do bříška, můžete se pohupovat v kolenou, případně vrtět zadečkem zprava doleva, zepředu dozadu.

Při této poloze vám může pomoci partner. Pokud je to možné, zavěste se na něj a opřete hlavu o jeho rameno.

Poloha v podřepu

Rozkročte doširoka nohy, pokrčte je v kolenou, mírně se předkloňte a rukama se opřete o stehna. Nezapomeňte dýchat do bříška.

Tato poloha se doporučuje i na konci první doby porodní, kdy porodní cesty nejsou ještě zcela otevřené, ale hlavička dítěte tlačí na nervová zakončení konečníku. Tehdy má žena nutkání tlačit, ale lékař nebo porodní asistentka ji upozorní, že ještě tlačit nesmí.

Klekněte si na čtyři

Mnoho žen preferuje právě tuto polohu. Nohy i ruce od sebe, vyvěste bříško, ale nepřehýbejte příliš záda. Můžete pohupovat zadečkem dopředu a dozadu, zprava doleva a podobně. Tato poloha vám přinese úlevu od bolesti zad.

Poloha v závěsu

V některých porodnicích jsou k dispozici žebřiny. Na ně se můžete zavěsit a uvolnit spodní část těla. Na zavěšení můžete použít i partnera. Ten si sedne na židli nebo na gymnastický míč, vy si dřepnete k němu zády, opřete se o jeho stehna, nohy máte zeširoka od sebe a zadeček co nejvíce vyvěsíte směrem k podložce. V této pozici můžete opět pohupovat zadečkem.

Těhotenství není nemoc, ale jen „jiný“ stav. Je to přechodné období, ve kterém by se žena měla chovat trošku jinak, než byla zvyklá. Měla by naslouchat svému tělu a podřídit ho momentálnímu fyzickému stavu. Pokud jste se rozhodli prožít své těhotenství aktivní a váš lékař s tím souhlasí, určitě absolvujte kurz předporodní přípravy, kde se na porod připravíte a najdete si i nějakou novou kamarádku, která prožívá stejně krásné období jako vy.