Určitě jste se mnohé z vás, které jste si přečetli nadpis dnešního příspěvku podivili. Porod a pozitivní zážitek? Ano, dnes vám prozradíme, že i to je skutečně možné …!

S přibližujícím se termínem porodu začnete na sobě, hlavně pokud je to vaše první děťátko, pociťovat značnou nervozitu a obavy. Stále se objevující nové otázky: „Proběhne porod v pořádku?“, „Bude děťátko zdravé?“, „Bude bolest silnější, než jak budu vědět snést?“, „Jak dlouho to celé potrvá“, vám nedají spát av noci se přehazujete z boku na bok.

Žádný strach a stres!

Porod je pro ženu přirozená záležitost. Příroda to vymyslela dobře a třeba věřit svému tělu! Ono vám samo prostřednictvím pocitů nejlepší řekne, co je potřeba v dané chvíli udělat! Jen mu začněte důvěřovat. A věřte i sama sobě!

Sestřičky z porodních sálů by uměly vyprávět dlouhé příběhy o prožívání porodních bolestí každé z nás. Jistě, bolest vnímáme každá jinak, ale když je organismus ve stresu, napětí a vy jste nervózní, bolest se jen znásobuje!

Důležitá příprava!

Poslední dny a týdny před porodem proto třeba využít k psychické načerpání sil, odpočinek, a celkové uvolnění. Věnovat se činnostem, které vás baví, dělají vám radost a umíte se při nich uvolnit.

Odborné studie jasně prokázaly, že bolestivost a délka porodu přímo souvisejí s nervozitou a strachem!

Proč?

Psychický stres zvyšuje napětí v děložních svalech, a to způsobuje větší bolesti. Stres a nervozita zvýší hladinu stresových hormonů katecholmínov v krvi, které pracují proti přirozenému vylučování oxytocinu, který má na starosti „pokrok“ porodu. Výsledkem je, že porod neprobíhá tak, jak má, je zdlouhavější, komplikovanější a bolestivější. A takový nechce žádná z nás …

Naopak, maminka, která zůstane klidná, vyrovnaná, věří svému tělu a lékařem, zhluboka prodýchávající každou jednu kontrakci, bude mít vše snazší a rychlejší za sebou. Klid a hluboké dýchání!

Nejdůležitější je zůstat klidná a správně dýchat! Dýchání má totiž za cíl zajistit dostatečné okysličení plodu a zároveň ulevit od bolesti, „rozdýchat“ ji. Nejúčinnější je relaxační dýchání, při kterém se zhluboka nosem na dvě doby nadechneme a ústy na čtyři doby vydechneme. Takto se křeče uvolňují, tlak na porodní cesty je jemnější a méně bolestivý.

Bojíme se jen toho, co neznáme!

Před porodem si pozjisťujte všechny dostupné medicínské informace jako porod probíhá, co všechno obnáší, abyste rozuměli tomu, co se s vaším tělem v té které době porodní vlastní děje. Nejvíce se totiž bojíme toho, co neznáme a čím procházíme poprvé. Mnoho maminek vám potvrdí, že žádné příběhy ani informace vám nenahradí osobní zkušenost a ke porodu svého druhého děťátka už budou přistupovat jinak. I z něj totiž žena může mít pozitivní zážitek!

A vůbec to nemusí jen o tom, spoléhat se na epidurální anestezii na zmírnění bolestí. Náš organismus je stavěn zvládnout takovou zátěž. Na nás zbývá jen zvládnout porod po psychické stránce a umět si ho do jisté míry vychutnat … A musím říct, že to říkám z vlastní zkušenosti!