Přestože je mateřské mléko ideální pro miminka, tak ne vždy je kojení možné. Co musíte vzít v úvahu, pokud jde o dětskou výživu.
Jen žádná panika: Pití z láhve dává čas pro svázání obou.
Žádné špatné svědomí!
Varování pro všechny maminky, které nekojí: I děti, které nejsou kojené, vyrostou a budou silné! Dobrou zprávou je, že díky pokročilému výzkumu se podařilo obsah výživných látek z průmyslově konzervovaných potravin přizpůsobit mateřskému mléku.
Romantika versus realita
Jistě vypadá obraz novopečené maminky takto: dítě leží klidně přisáté na prsou své zářivé mámy. Kojení má nesporně velkou výhodu pro matku a dítě a doporučuje se v prvních čtyřech až šesti měsících života. Existuje však mnoho důvodů, proč ženy nechtějí nebo nemohou kojit. Mohou to být zdravotní ale i psychické důvody. Strach ze závislosti nebo panika z vyčerpanosti brzdí některé ženy v tomto plánu. Chcete-li uniknout kojení, doporučuje se použití odsávačky. Mléko se odsaje a po dobu 24 hodin uchovává v chladničce nebo několik týdnů v mrazničce.
 
Výhody krmení z láhve
Kojit nebo ne kojit, je nakonec otázka, na kterou si musí každá žena individuálně odpovědět. Negativní ohlasy na to, že matky, které nekojí, jsou sobecké a bezcitné, můžete klidně ignorovat. Krmení z lahve jako náhrada mléka má i výhody: jako matka se již nemusíte sama postarat o příjem potravy vašeho dítěte. Když se dítě v noci probudí, může otec připravit flašku a nakrmit dítě. To nejenže odlehčí matku od fyzické námahy, ale podpoří to vztah otce a dítěte.
Plné a šťastné
Nasazená kojenecká výživa zasytí kojence podobně jako mateřské mléko. A tak jak kojení, tak i krmení z láhve nemá žádné platné intervaly. Jednoduše je třeba věnovat pozornost potřebám vašeho dítěte. Je vyloučeno, abyste vašemu dítěti dali příliš mnoho mléka. Obvykle dáte malému červíkovi pět až šest lahví denně. U jednoho dítěte je to trochu víc u druhého o něco méně. Důvěřujte potřebám vašeho dítěte. V případě jakýchkoliv dotazů se obraťte na porodní asistentku nebo pediatra. Nicméně na jedno je třeba vždy dávat pozor: mléko musí být vždy čerstvě připravené.
Těsná vazba navzdory láhvi
V podstatě platí: Nenechte se znejistit, když se řekne, že k úzkému poutu mezi matkou a dítětem může dojít jen během kojení. Svému miláčkovi můžete věnovat stejnou blízkost a něhu jako kojící dítěti. Dbejte o dostatečný tělesný kontakt a mazlení. Pokud jste se rozhodli a jste si jisti krmením z lahve, vaše dítě to bude zřetelně cítit a půjde touto cestou společně s vámi. Aniž že by mu chyběla láska nebo blízkost.