Nezaberou mnoho místa v tašce a jejich pomoc může být neocenitelná. V běžných seznamech je nenajdete, ale nejedna maminka by vám jistě poradila, že v porodnici se vám navíc mohou sejít ještě i tyto drobnosti.

1. Sprej na zvlhčení sliznic a balzám na rty Při prodýcháváním bolestivých kontrakcí je třeba se připravit na to, že vaše sliznice budou pořádně vysušené. Ústa a sliznice nosu bývají nepříjemně suché, což velmi nepřispívá k pohodlí rodičky. Proto je dobré mít s sebou sprej do nosu a úst (prodávají se spreje na zvlhčení sliznic, které jsou vhodné pro použití do nosu i úst, ptejte se v lékárně). Kromě toho trpí i rty. Bývají také vysušené a popraskané, takže přibalit byste si měli i balzám na rty. Možností je i „žvýkaní“ vaty namočené do vody nebo minerálky. V mnoha porodnicích totiž není dovoleno během porodu pít, ale takové „požvýkavaní“ problémem nebývá.

2. Plovací kolo nebo speciální polštář Po porodu mívají mnohé maminky problémy sedět na bolavých intimních místech. Rány po nástřihu nebo natržení hráze jakož i časté hemoroidy dávají věru zabrat a sezení tak může být vskutku nepříjemné. Usnadnit a zpříjemnit sezení si lze pomocí obyčejného plavacího kola v dětské velikosti. Tím, že ve středu je otvor, nebudou se vaše bolavá místa třít o židli. Kromě plavacího kola se dají koupit i speciální polštářky určené pro lidi trpící zlatou žilou, koupíte je ve zdravotnických potřebách. Případně se takové polštářky dají i ušít.

3. „Žabky“ Sprchy v porodnici jsou místem, kde se semelou velké množství žen. Stejně jako v jiných veřejných sprchách, i zde hrozí riziko nakažení se různými plísněmi. Proto si určitě nezapomeňte přibalit „žabky“ nebo prostě gumové pantofle, abyste do sprchy nemuseli bosa. Vyhnete se tak kontaktu s podlahou sprch a tedy snížíte riziko plísňového onemocnění nohou.

4. Fén Utírat si bolestivá místa po sprchování může být doslova utrpením. Jemnější alternativou je vysušit si tato místa po sprše teplým vzduchem z fénu. Mnoho maminek si tak či onak bere do porodnice tohoto šikovného pomocníka na rychlejší vysušení vlasů, ale jak vidíte, jeho využití je mnohem širší. Kromě fénu si můžete intimní místa utírat i přikládáním jednorázových papírových utěrek. Je to stále šetrnější než i hygieničtější než utírat se klasicky ručníkem.

5. Vlhčené utěrky i pro vás Vlhčené utěrky jsou běžnou součástí výbavy do porodnice, protože se jimi čistí miminka při přebalování. No tyto utěrky se mohou pěkně hodit i vám. Po porodu bývá stolice těžkým úkonem pro ženu a utírání toaletním papírem na komfortu nepřidává. Je lepší utírat se vlhčeným utěrkami. Ty by se ale neměli házet do toalety, ale do koše. Ještě lepší možností je proto vlhčeným toaletní papír, který můžete vhodit i do toalety. Vlhčený toaletní papír oceníte nejen po porodu ale i při problémech s hemeroidy.

Ze zkušeností maminek – termofor i homeopatika A co pomohlo některým maminkám? Například Danka ocenila při porodu i termofor: „Při porodu mě velmi trápila bolest v křížové oblasti, která byla snad horší než bolest břicha. Ještěže jsem si vzala s sebou termofor. Manžel mi ho přikládal na kříže a opravdu to byla úleva. Doporučuji všem ženám!

„Monika si zase vzpomíná na pomoc homeopatik:“ Před porodem jsem se dohodla s homeopatka a ta mi připravila nějaké homeopatické léky, které jsem si potom podle jejích pokynů dávkovala během porodu. Byl to můj druhý porod a musím říct, že jsem ho snášela mnohem lépe než první. Těžko říct, jestli mi tak zabraly ty homeopatika nebo by to tak pěkně šlo i bez nich … “

Máte i vy nějaké tipy, co vám při porodu pomohlo? Podělte se o své zkušenosti s ostatními maminkami. Pokud se vám již blíží termín porodu a tašku máte sbalenou, možná se vám hodí ještě pár těchto extra tipů, které se vždy mohou sejít. Kromě běžných věcí, které si maminky berou do porodnice, si totiž můžete pomoci i dalšími drobnostmi.