Jak víme, že vaše dítě je dobré? Každé dítě je přece dobré! No ne každá postel je dobrá a právě proto se podíváme na to, jak si takovou vybrat.
Pro nejmenší
Pokud máte doma miminko, jedinými věcmi, na nichž skutečně záleží, je velikost postýlky a kvalita a pohodlnost matrací. V tomto případě je někdy lepší si nechat poradit od zkušenějších známých, přímo v prodejně nebo dokonce navštívit dětského ortopeda. Je sice hezké, pokud má miminko nad postelí kdejaké visící ozdoby, chrastítka a hračky, no to, aby se i při spánku jeho tělo dobře a zdravě vyvíjelo, je mnohem důležitější.
Dají se koupit i postýlky s polohovatelnými matracemi, které vám ušetří nějaké ty bolesti páteře, protože se díky tomuto matraci nebudete muset až tak naklánět při vyjímání miminka z postýlky. Dobrým a praktickým řešením jsou postýlky na kolečkách. Můžete tak své dítě po celém bytě vozit s sebou a dávat na něj pozor. Postýlky bývají i skládací, což oceníte zejména při cestování s miminkem.
Sezónní nebo dlouholetou?
Někteří rodiče dávají přednost posteli, která může jejich dítě doprovázet mnoha lety, jiní zase v každém období pro svou ratolest pořídí jinou postel. Hlavním faktorem při rozhodování jsou finanční možnosti. Pokud patříte k té druhé skupině rodičů, měli byste přihlížet zejména na pohlaví vašich dětí. Dívkám se hodí více postel do růžova s motivy Barbie, klukům zase vše, co souvisí s auty, piráty, zbojníky a podobně.
Postel s patry
Ty jsou vynikajícím řešením, pokud máte více dětí a menší byt. Na trhu je mnoho druhů provedení, takže rozměrům dětského pokoje je hravě přizpůsobíte. Může jít přitom io provedení patrových postelí se skluzavkou namísto žebříku, pro dítě je to určitě zajímavější. Nemusíte se ani bát, že dítě z postele spadne, bývá na nich často zábrana. Pokud není, můžete ji dokoupit a celkem snadno namontovat.
Dětská postel a feng-šuej
Podle tohoto starobylého čínského učení zabývajícím se rozvíjením harmonických vztahů v našem životě a bydlení mnohem důležitější, než výběr samotné postele, je její umístění. Nevhodně umístěná postel a i jiný nábytek může totiž navozovat pocit tíhy a následně ovlivňovat úrazy. Postel by se tedy měla nacházet v silovém poli místnosti, to znamená při souvislé zdi, co nejdále od oken a dveří. Děti, které v noci nechtějí spát ve své posteli a přesouvají se do rodičovské ložnice, vám mohou dávat nepřímo signál na potřebu změny místa na spaní.