Vaše miminko je již pravděpodobně velké jako malá švestka, dlouhé přibližně 3, 4 centimetry a jeho váha může být kolem 4 až 5 gramů. V tomto stadiu těhotenství se děťátko nazývá fetus.

Váš drobeček má již kompletně vyvinuté vnější rysy těla. Prsty a palce se oddělují a ocásek se pomalu ztrácí. Miminko už dokonce cítí i chuť a začínají se mu tvořit zárodky budoucích zoubků.

V mozku děťátka přibývá až čtvrt milionu nových neuronů (nervových buněk) za minutu. Proto pozor na škodlivé látky! Srdíčko má již kompletně vyvinuty a gynekolog by ho měl při každé vaší návštěvě poslouchat, jestli je všechno v pořádku.

Většina maminek by už chtěli vědět i pohlaví svého nenarozeného miminka, ale pohlavní orgány nejsou v tomto období dobře viditelné. Přesto je zajímavé, že mužské genitálie už budou produkovat testosteron.

Jak se cítíte?

Pravděpodobně stále trpíte ranními, možná celodenními nevolnostmi (některé to samozřejmě neznají), ale postupně by se to mělo upravovat. V následujících týdnech byste měli zvracet méně. Neprojde to však najednou! Možná si hned ani neuvědomíte, že intervaly mezi zvracením se prodloužily, nebo dokonce zcela ustoupily.

Snadno se dokážete pro něco nadchnout či rozplakat, dokonce i při televizních novinách? Každá žena má během těhotenství v těle vysoké hladiny hormonů a ty způsobují, že můžete prožívat i různé emoce. Výkyvy nálad jsou během tohoto období zcela normální. Také se můžete cítit neatraktivní a prožívat strach z budoucnosti. Pokud se však příliš trápíte, poraďte se nejen s lékařem, ale i se svým partnerem. Obavy z budoucnosti mohou totiž vést ik poporodní depresi.

Pozor na přibírání!

Pozor na nepřiměřené přibírání. Během těhotenství byste měli přibrat kolem 13 kg, ale většinu až ve druhém a třetím trimestru. S každým kilogramem navíc se vystavujete různým komplikacím. Ohrožujete sebe a samozřejmě i dítě. Je třeba se zdravě a vyváženě stravovat, vyvarovat se příliš mastným a slaným jídlům (sůl zadržuje vodu v těle a mohou vám otékat končetiny). Neplatí, že musíte jíst za dva.