Třináctý týden je poslední týden prvního trimestru. Pokud jste ještě nebyli na ultrazvuku, je opravdu nejvyšší čas. Ultrazvukové vyšetření na určení věku miminka je totiž nejpřesnější právě v prvním trimestru těhotenství. V pozdějším období se přesnost výrazně snižuje, což budoucí mamince, ale i děťátku může způsobit nemálo problémů.

Prenatální screening

Během těhotenství se podrobíte mnohým vyšetřením. Jedním z nich je i prenatální screening. Co to vlastně je? Odchylky od přiměřeného vývoje embrya, později plodu, se označují jako vrozené vývojové vady (VVCH). Mohou to být vrozené anomálie orgánů, nebo vrozené onemocnění.

Během prenatální péče (tj péče o matku a plod před narozením) se lékaři snaží pomocí vyšetření krve, pomocí UZV a podle informací o VVCH v rodinách rodičů zjistit známo, dnes zjistitelné poruchy. Tento postup se nazývá prenatální screening.

Začíná se již v I. trimestru (v prvních 12 týdnech) prvním UZV vyšetřením, kterým se potvrdí zdravá vitální nitroděložní těhotenství. Ke standardním screeningovým vyšetřením patří v tomto období i první vyšetření protilátek, pokud je matka Rh negativní.

Co se s vámi děje?

Hladiny hormonů ve vašem těle jsou stále vysoké, ale už ustálená, což se může projevit i ústupem ranních nevolností a méně častým zvracením. Zato váš pás se bude čím dál, tím víc zvětšovat a už nebude vypadat jako před třemi měsíci. Co je samozřejmě zcela normální, protože se ve vašem nitru rodí nový život. Mnoho věcí už na sebe neoblečete a je opravdu nejvyšší čas přemýšlet nad těhotenskými šaty.

Co se děje s děťátkem?

Vaše miminko má už kolem 7 až 8 centimetrů a váží 14 až 20 gramů. Takto rychle bude váš drobeček růst až do 24. týdne. Děťátko už má všechny důležité orgány vyvinuté a po zbytek těhotenství se soustředí na svůj růst a nabírání sil, aby bylo po narození dost silné na život mimo vašeho těla.

Střívka děťátka se přesouvají z vnější strany dovnitř břišní dutiny. Kromě toho se mu právě teď formují hlasivky, aby vám jednoho dne mohlo říci „mami“. Vašemu drobečkovi se vyvíjejí různé reflexy a začíná se ve vás pořádně drolit. Ale stále je příliš brzy, abyste tyto pohyby mohli pocítit.

Horní a dolní víčka se mu v tomto čase srostou. Je to přirozené a po 27. týdnu se zase rozlepí, kdy vaše děťátko začne i mrkat. Očka má stále po stranách hlavy, začínají se však přibližovat ke středu tvaru. Uši také vystupují z krku k místu jejich konečného uložení.

Jezte za dvou, jezte zdravě!

Jíst za dva neznamená dvakrát více, ale dvakrát kvalitnější: Například sójové produkty jsou skvělou cestou, jak si doplnit bílkoviny a vápník. Dávejte si však pozor, aby jídlo neobsahovalo přílišné množství cukru. Vitamin A si můžete také doplnit kromě klasických vitamínů v tabletách i obyčejnou mrkví.

Některé ženy mívají problémy s křečemi v nohách. Ty signalizují nerovnováhu mezi hořčíkem a vápníkem v organismu nebo sklon ke vzniku křečových žil. Dostatek vápníku a hořčíku je důležitý, protože způsobuje růst vašeho děťátka, které si z vaší krve bere vše, co potřebuje. Příčinou křečí však může být i nepřiměřená konzumace živočišných bílkovin a tuků, sladkostí a výrobků z bílé mouky.