Jste už skoro na konci prvního trimestru těhotenství a vaše miminko roste jako z vody. Sice si to neuvědomujete, ale maličké prochází obrovskými změnami. Je už velké asi jako malý citron a váží přibližně 8 gramů. V nejbližších třech týdnech dokonce svou délku zdvojnásobí.

V jedenáctém týdnu se děťátku objevují postupně i nehtíky. Zatím jsou však velmi měkké a miminko se s nimi může poškrábat. Ouška se mu postupně přemisťují z krku na strany hlavy. Hlavička stále tvoří polovinu tělíčka.

V bříšku děťátka se vyvíjejí střeva, které jsou však větší než bříško a proto se jejich část nachází v pupečníku. To se však nakonec upraví a střeva se přemístí do břišní dutiny. Váš mrňous už dokonce umí i polykat a také produkuje moč. Polyká amniotickú tekutinu a rovněž do ní produkuje moč. Tak se udržuje přibližně stejný objem tekutiny.

První pohyby?

Milá maminko, i když vaše dítě už skáče doslova jako malý olympionik, v tomto stádiu těhotenství pohyby stále nemůžete cítit. Některé ženy si totiž pohyby svého prcka pravděpodobně mýlí s pohyby svých střev.

Změnami prochází i vaše tělo

Změny jste si možná všimli už i na své kůži, nehtech a vlasech. Některé mamince mohou vlasy a nehty růst rychleji, jiná zase může ztrácet více vlasů než obvykle. Všechno je to způsobeno vysokými hladinami hormonů v těhotenství. Možná dokonce cítíte, že vaše tělo je žhavější. Spotřebovává totiž více kalorií než mimo těhotenství a proto se i více potíte.

Co se týče těhotenských nevolností, je nejpravděpodobnější, že vás stále trápí. Nezapomeňte proto na zdravou stravu a hlavně hodně tekutin. Zvracení, závratě a nevolnosti by měly pomaličku ustupovat a vy si konečně začnete naplno užívat své těhotenství.