Jste už na začátku třetího měsíce těhotenství a vaše miminko by mělo být velké jako oliva, měřit asi 2 až 3 cm a vážit cca 2 až 3 gramy. Váš potomek je sice ještě stále velmi maličký, ale v této fázi se již začíná dost výrazně podobat na lidskou bytost. Zádíčka se mu vyrovnává a ocásek naopak zmenšuje.

V porovnání ke zbytku těla je hlavička miminka stále velmi velká a zahnutá směrem k hrudníku. Oči má děťátko již vyvinuté, ale stále jsou pokryty membránou a své očka neotevře ještě několik měsíců.

Miminko, které čekáte dělá již veselé pohyby, skáče, kroutí se a dělá kotrmelce. Tyto pohyby však zatím necítíte a ani nepocítíte až skoro do 20 týdne. Zatím je lze vidět pouze na ultrazvuku.

9-11 týden se dokonce považuje za ideální na první těhotenský ultrazvuk. Plod je již dostatečně velký na přesné měření a tedy na určení délky těhotenství. Toto je obzvláště důležité v případě, pokud nevíte nebo si nejste jistá datem vaší poslední menstruace.

Ruce se miminku vyvíjejí rychleji než nohy. Ručky mají prstíky a tkáň mezi nimi začíná postupně odumírat. Dokonce je umí i zahnout a bude chytat všechno, co mu přijde pod ruku.

V tomto stadiu těhotenství se mění i váš krevní oběh. Objem krve se zvyšuje až o 50%, což je důležité pro vývoj miminka. Objem krve se začne zvyšovat již v prvním trimestru a bude pokračovat během celého těhotenství.

Objem plazmy se zvýší více než obsah červených krvinek, proto váš krevní obraz bude ukazovat anémii (chudokrevnost) a můžete se cítit unavená a slabá. Samozřejmě, není to nic neobvyklého. Váš gynekolog by vám měl předepsat nějaké vitaminy a železo, které vás opět dostane do formy.

Těhotenství má vliv i na krásu

Říká se, že holčička bere mamince krásu a chlapec naopak přidává na kráse. V tomto stadiu těhotenství můžete zjistit, že máte jemnější pleť, nebo naopak, se vám mohou objevit na pleti nepříjemné vyrážky. Těhotenství také ovlivňuje kvalitu vlasů. Můžete je mít méně nebo i více mastné.

Některé budoucí maminky se mohou pochlubit lesklými a hustými vlasy, ale v jiných případech se lesk a zdraví vlasů vytrácí. Nedá se to docela ovlivnit, ale nezapomínejte na vitamíny, které pomáhají nejen vám, ale především vašemu ještě nenarozenému miminku.

Problémy během těhotenství

Nepříjemným problémem těhotenství je i vaginální výtok, což je však v tomto období zcela normální. Dalším problémem jsou i příležitostně se vyskytující bolesti hlavy, které jsou obzvláště nepříjemné, protože většina přípravků proti bolesti se během těhotenství nesmí užívat (např. Bychom se měli vyhnout aspirinu, většinou je lepší paracetamol). Užívání přípravků proti bolesti by se mělo, tak jako každý jiný lék, bezpodmínečně prodiskutovat s lékařem nebo lékárníkem.

Zácpa a nafukování jsou pro nastávající matku problematické během celého těhotenství. Zmírnění můžete dosáhnout správnou výživou, množstvím čerstvého ovoce, dále hodně pít a samozřejmě nezapomínat na hodně pohybu.

Pomáhá jíst pravidelně, velmi pomalu a vyhýbat se výrobkům, které způsobují tyto problémy, jako je cibule, fazole a mnohé druhy košťálové zeleniny jako zelí, kedluben a podobně.

Tělesné zvláštnosti během těhotenství

 • únava
 • zvýšené nucení na močení
 • nevolnost, nucení na zvracení a zvracení
 • změny prsou: Pociťují se jako těžké a plné, v oblasti prsní bradavky nastává ztmavnutí. Kromě toho se kolem prsou mohou objevovat modré cívky.
 • prudký hlad a nechuť k jisté jídla
 • zvyšující se chuť k jídlu
 • zvýšené slinění
 • závratě a příležitostné bolesti hlavy
 • poruchy spánku
 • příležitostné bolesti hlavy

Duševní zvláštnosti během těhotenství

 • Mnoho žen je na počátku těhotenství duševně nestabilních, náladových, podrážděných a plačtivých než během dní před menstruací.
 • Celkové emocionální výkyvy
 • Může se objevit nový druh emocionálního klidu.