Dovolíme si tvrdit, že asi nejkrásnější chvílí v životě ženy je právě přivést na svět zdravého potomka. Každá žena svůj porod prožívá jinak a dokonce každý svůj porod může prožívat odlišně. K porodu neodmyslitelně patří i intenzivní bolest nebo i obavy a smíšené pocity radosti a pochybnosti. Pokud víte, co se během porodu děje ve vašem těle, můžete lépe spolupracovat se zdravotnickým personálem na porodním sále a usnadnit průběh samotného porodu.
Příznaky začínajícího porodu

  • kontrakce
  • odchod hlenové zátky
  • odtok plodové vody
  • krvácení

Asi každá z vás se během těhotenství zamyslela nad tím jak poznáte, že už nastal porod. Je úplně jedno, jestli jste prvorodička nebo více rodička. S blížícím se termínem porodu se během posledního měsíce, mohou objevit falešné kontrakce, které jen tělo připravují na porod. Může vás to vystrašit a mylně se budete domnívat, že už je to tady.

Kontrakce signalizující porod musí být pravidelné a pokračující po odpočinku nebo po koupeli, ale naopak jejich intenzita s časem narůstá a zkracuje se interval mezi jejich začátkem a koncem. Většinou začínají jako tlumená bolest v kříži a na stehnech. Postupně se objevují bolesti bříška, připomínající bolesti při menstruaci. Je velmi důležité, pokud si začínáte uvědomovat jejich pravidelnost, změřit jejich časový interval pomocí hodinek. Lékař nebo porodní asistentka vám zdůrazní, že úplně bude stačit přijít do porodnice, když je interval bude 5 min. Pokud jste prvorodička tyto bolesti mohou trvat i 12 hodin, tak bude pro vás lepší pokud většinu z tohoto času strávíte doma. Dáte si teplou sprchu nebo koupel samozřejmě pouze tehdy, pokud vám ještě neodtekla plodová voda!

Na začínající porod vás může kromě kontrakcí upozornit odchod hlenové zátky, která uzavírala děložní hrdlo a chránila plod před infekci. Může odcházet i několik dní před samotným porodem, ale i těsně před ním. Je to opět velmi individuálně. Obyčejně má šlemovou konzistenci s příměsí krve. Pokud vám odešla hlenová zátka není důvod se ničeho obávat. Třeba počkat buď na pravidelné kontrakce, nebo na odtok plodové vody.

Jako dalším výrazným znakem začínajícího porodu je odtok plodové vody. Ten může nastat kdykoliv před porodem, nebo i během něj. Většinou odteče čirá plodová voda, která obklopovala plod uvnitř dělohy a plnila hlavně ochrannou funkci. Po odtoku plodové vody byste neměli čekat na pravidelné kontrakce (pokud jste je před tím neměli), ale vzít tašku a jít do porodnice. Není to sice pravidlem, ale obyčejně porod nastává zhruba do 12. hodin po odtoku plodové vody. Pokud se nezačne, obvykle ho do 24 hodinách lékař vyvolá, protože hrozí infekce. Plodová voda by vám neměla odtékat příliš silným proudem, neboť hrozí, že svou silou stáhne s sebou i pupečník, což by porod děťátka zkomplikovalo. Pokud jste před samotným odtokem plodové vody neměli kontrakce, tak teď určitě nastanou, a pokud jste je měli, tak jejich intenzita se několikanásobně zvětší. Může u vás nastat situace, že nejste si zcela jistá, zda vám odtéká plodová voda nebo ne. Tehdy je vhodné dát si obyčejnou vatovou vložku a jít k lékaři. Na vaši vlhkou vložku nalije speciální činidlo, které s plodovou vodou zreaguje a zabarví se zeleně.

Tento výsledek se považuje za pozitivní a s největší pravděpodobností vás odešle do porodnice. Ne vždy zbarvení plodové vody může být čiré. Pokud je zelená, nebo hnědá okamžitě to hlaste lékaři. Její zbarvení způsobuje mekonium = první střevní výměšek děťátka. Mekonium může dítě vyloučit ještě před narozením, pokud těhotenství přetrvává po stanoveném termínu, nebo pokud dítě nedostává dostatek kyslíku. To může být velmi nebezpečné, protože pokud ho dítě vdechne, mohou se mu ucpat dýchací cesty. Pokud děťátko nemá dostatečný přísun kyslíku, objeví se to na monitoru, kterým ho sledujeme během celého porodu. Načervenalá plodová voda může signalizovat krvácení uvnitř plodového vaku, které obvykle způsobuje předčasné odlučování placenty od stěny dělohy.

Neprodleně do porodnice byste měli přijít v případě, že začnete krvácet jasnou červenou krví a jste nucena použít více než dvě vložky. Naopak slabé špinění nebo hnědý výtok nesignalizují nic nebezpečné.