Každé rodičce vyhovuje něco jiného! Budoucí maminky v rámci předporodní přípravy vždy zajímá, která porodní poloha je nejvhodnější. A přestože odpověď není tak jednoznačná, podle odborníků má oproti klasické poloze vleže – stále více plusů poloha v polosedě.

Univerzální nejlepší poloha neexistuje. Žádný gynekolog neporadí budoucí mamince jednoznačnou porodní polohu. Všichni se však shodnou v tom, že žena by měla rodit v takové poloze, v jaké se cítí nejpohodlnější a po zvážení možných výhod a rizik by jí mělo být umožněno, učinit informované rozhodnutí.

Které porodní polohy máme na výběr?

Poloha na zádech

Přestože je léty ověřená a umožňuje lékaři a zdravotnickému personálu co nejlepší přístup k rodící ženě a miminku, z pohledu ženy vůbec není nejlepší. Proti tlačící mamince pracuje totiž ještě i gravitace. Vytisknout děťátko může být v této poloze opravdu nadlidský výkon. Často se stává, že lékař musí rodičce pomoci vytisknout dítě tlačením na břicho nebo pomocí kleští či jiných instrumentů. Nemluvě o tom, že se spojuje s větším rizikem natržení hráze či nástřihu.

Podřep

I když tato poloha již nejde proti gravitaci a samotný porod může být mnohem rychlejší, může to být vyčerpávající a namáhavého fuška. Pokud se žena opírá o partnera, může to být namáhavé i pro něj. V podřepu můžete být ať už na zemi, na posteli, nebo ačkoli iv bazénu (pokud rodíte do vody). V této poloze je rozšířen pánevní východ a je možné lépe zapojit břišní lis při tlačení.

Poloha na čtyřech

Boky jsou v této poloze více otevřené a tlak na děťátko je nižší, proto může projít porodními cestami snadněji. Níže je také riziko natržení hráze a vzniku či zhoršení zlaté žíly.

Poloha ve stoje

Žena se v ní opírá o stěnu případně o partnera. Využívá se síla gravitace, kontrakce jsou proto efektivnější a porod může postupovat rychleji.

Porodní židle

Jde také o tzv. gravitační polohu. Kontrakce jsou i zde účinnější, což může porod výrazně zkrátit. Zvětšuje se pánevní prostor a děťátko má tak snadnější cestu na svět. Ženě se lépe dýchá i tlačí. Při delším sezení na porodní stoličce však může dojít k otoku vnějších rodidel nebo pocit mravenčení svalů, či poranění hráze.

Poloha na boku

Je kompromisem pro rodičky i lékaře, který má dobrý přístup k dítěti. Žena si v ní může zároveň odpočinout. Při této poloze by však třeba počítat s tím, že rodičce bude třeba držet nohu. Pokud by si ji měla držet sama, bylo by to velmi náročné.

Výhody porodu v polosedě

Odborníci Světové zdravotnické organizace stále častěji vyzdvihují polohu v polosedě či zboku, která se spojuje hned s několika výhodami.

Pokud se žena během první doby porodní prochází nebo stojí, může dojít k jejímu zkrácení až o hodinu. Stejně se zkrátí i samotný porod, tedy druhá doba porodní. Zároveň je méně pravděpodobné, že tyto ženy dostanou epidurální anestezii.