Proč se nespoléhat pouze na kojení? Nuž, pravdou je, že kojení může být někdy i antikoncepcí a opravdu chrání ženu před dalším početím, ale je v tom hodně výjimek! A tak se běžně stává, že maminka otěhotní krátce po porodu, ai přes kojení, zase …

Abyste se do takové situace nedostali, je dobré vědět, jaké máte možnosti ochrany před početím po porodu.

Kdy chrání kojení?

Kojení vás před těhotenstvím chrání, pokud kojíte výlučně a mezi kojeními nejsou přestávky déle než čtyři hodiny během dne a šest hodin v noci.

Toto platí nejvíce do šestého měsíce po porodu a to jen v případě, pokud žena mezitím nedostala menstruaci. Během kojení tělo produkuje hormon prolaktin, který potlačuje produkci hormonů vedoucích k dozrávání vajíček.

Kojení vás tedy chrání, pokud jsou splněny tyto podmínky. Pak už je třeba myslet i na jiné způsoby ochrany.

Pilulka pro kojící maminky

Pokud žena kojí, neměla by užívat estrogenní, respektive kombinované hormonální pilulky. Pro kojící maminky se doporučují speciální tabletky s obsahem hormonu gestagenu.

Tyto pilulky mají vliv na hlen děložního čípku a výstelku dělohy. Nežádoucím účinkem zejména v začátcích užívání bývá špinění a nepravidelné krvácení, které se objevuje až u 40% žen.

Tuto antikoncepci může ženám předepsat gynekolog už po šesti týdnech od porodu.

Nitroděložní tělísko

Nitroděložní tělísko se zavádí do dělohy a je možné jej zavést už po skončení šestinedělí. Jsou dva druhy nitroděložního tělíska – jedno je plastové s obsahem mědi a druhé vylučuje hormon gestagen – tedy dnes velmi oblíbená mirena .

Působí lokálně, tedy ovlivňují výstelku dělohy, zahušťují hlen děložního čípku, aby jím spermie nepronikly a nedošlo k oplodnění vajíčka.

Tělísko s mědí navíc zabraňuje případnému oplodněnému vajíčku uhnízdit se v děloze (mnozí to považují za včasný potrat a na toto téma se vedou horlivé diskuze …).

Vkládají se na několik let a lze je kdykoliv vytáhnout.

Nevýhodou jsou možné vedlejší účinky. Zejména tělísko s mědí může vést k častějším zánětům v pánevní oblasti a silnější krvácení. Při gestagenní tělísku může naopak menstruace slábnout, až zcela vymizet.

Tato forma antikoncepce je vhodná i pro kojící ženy.

Kondom

Možností je i kondom, který nemá prakticky žádné vedlejší účinky, protože nejde o hormonální antikoncepci. Ženy během kojení však mohou mít problémy se zvlhčením sliznice pochvy, což bývá způsobené změnami hladin hormonů a tak kondom nemusí být velmi příjemný.

Vyřešit se to dá například pomocí lubrikačních přípravků, které do jisté míry nahradí přirozené zvlhčení.

Spermicidní přípravky

Dnes jsou na trhu i různé spermicidní přípravky. Účinkují proti spermiím, zabíjejí jejich nebo znemožňují jejich pohyb. Tyto přípravky se dají koupit v podobě gelu, krému, pěny, tabletek či čípků v lékárně.

Nedoporučuje se ale jejich samotné používání, protože je zde poměrně velké riziko selhání.
V kombinaci s kondomem jsou však považovány za účinnou a spolehlivou ochranu.

Přirozená metoda

Metoda, která se řídí plodnými a neplodnými dny, může být po porodu a během kojení trochu náročná na používání. Po porodu je tělo přece jen trochu rozházené a těžší se je spoléhat na výskyt symptomů plodnosti či neplodnosti.

I přesto to ale je možné (doporučujeme však využít možnosti poradenství a opravdu důsledné dodržování pravidel).
Nouzová antikoncepce (tzv. Postkoitální)

Tento typ antikoncepce by měl sloužit opravdu jen jako pojistka v nezbytných případech. Není vhodná na pravidelné nebo časté používání, protože má řadu negativních účinků kvůli vysokému obsahu hormonů.

Pro kojící ženy je určena tabletka jen s obsahem gestagenu.
Častými nežádoucími účinky jsou špinění, zažívací potíže a narušení menstruačního cyklu.

Sterilizace

V neposlední řadě je zde možnost sterilizace – ať už ženy nebo muže. U mužů se hovoří o šetrnější volbě jako u žen. U žen se přeruší vejcovody, u mužů chámovody.

Tato možnost je, obzvláště v případě žen, už opravdu radikální a nezvratná. Žena tedy zůstává neplodná. Proto by v případě sterilizace mělo vašemu rozhodnutí předcházet pečlivé a důkladné zvážení všech pro a proti.