Těhotenství nás umí pěkně potrápit. Mnohé překvapení přináší zejména ženám, které jsou těhotné poprvé. Naštěstí, většinou jde o ty příjemné – jako jsou pohyby miminka, fotografie a videa ultrazvuku, tlukot srdíčka. Ne každé těhotenství je však ideální!

Kdy je třeba vyhledat lékaře a kdy netřeba panikařit? Zde je několik příznaků, které určitě neignorujte. Některé například nemusí být v začátcích těhotenství nebezpečné, ale při konci už ano a zase naopak. Proto je třeba vždy zvážit stav podle stupně těhotenství. Konzultujte je co nejdříve se svým lékařem, nebo pohotovostní službou:

1. Vaše dítě se výrazně méně pohybuje než obvykle Lékař vám může dát návod jak počítat pohyby plodu – kdy je to normální a kdy je třeba vyhledat odbornou pomoc.

2. Výrazné nebo přetrvávající bolesti břicha, případně citlivost na dotek V tomto případě neprodleně kontaktujete lékaře.

3. Vaginální krvácení nebo špinění I v tomto případě nic nenechávejte náhodě a návštěvu odborníka neodkládejte ani o den, ani o půl dne. Důležitá může být každá chvilka.

4. Zvýšený vaginální výtok V případě, že začnete mít silný výtok z rodidel, případně je jiné barvy a konzistence jako obvykle, konzultujte svůj stav s lékařem. Pokud jste po 37. týdnu těhotenství hustý hlenovitý výtok může znamenat, že brzy začnete rodit.

5. Tlak na pánev, kontrakce Vyhledat pomoc třeba i v případě, že pociťujete tlak na porodní cesty – děťátko se tlačí směrem dolů, tedy ven. Také v případě, že pociťujte podobné bolesti jako během menstruace, bolesti břicha nebo máte více než čtyři kontrakce za hodinu.

6. Bolesti při močení Pálení a bolesti při močení, nedostatečné močení mohou vždy být problémem, protože signalizují infekci.

7. Silné zvracení, případně zvracení doprovázené bolestí a horečkou Může signalizovat infekci zažívacího traktu, ale i jiné pro plod a těhotenství nebezpečné onemocnění, proto nebagatelizujte tyto stavy.

8. Třes a horečka nad 38 stupňů Celsia Signalizuje virózu, infekci, kterou je třeba mít pod kontrolou.

9. Poruchy vidění Dvojité vidění, rozmazané vidění, stmívání, blikání, skvrny v zorném poli – to vše jsou záležitosti, které vyžadují lékařskou prohlídku. Mohou znamenat poruchy prokrvení očí, ke kterým dochází při změně tlaku krve. Speciální vysoký krevní tlak je pro matku i plod nebezpečný.

10. Trvalé nebo silné bolesti hlavy Tyto bolesti, ale i bolest hlavy, kterou doprovází rozmazané vidění, nezřetelná řeč nebo znecitlivění nějaké části těla mohou být nebezpečným signálem. Svěřte své problémy odborníkovi.

11. Otoky Jakékoliv otoky – v obličeji, na nohou, rukou nebo rychlý nárůst hmotnosti mohou znamenat hromadění přebytečné tekutiny. Nebezpečné jsou speciálně náhle otoky a nerovnoměrné otoky.

12. Přetrvávající nebo závažné křeče do nohou Vždy je třeba zvážit všechny možné příčiny. Může to být sice jen přetížením nohou kvůli větší hmotnosti, ale může to signalizovat i jiné problémy, proto se raději poraďme s lékařem.

13. Mdloby, závratě, bušení srdce To nejsou normální projevy těhotenství, i když vám možná kamarádky řeknou něco jiného. I zde platí, nic nebagatelizujte!

14. Potíže s dýcháním, vykašlávání krve, bolest na hrudi I tyto příznaky vyžadují okamžité odborné vyšetření a diagnostiku.

15. Silná zácpa s bolestmi břicha nebo těžký průjem Pokud tyto stavy trvají více než 24 hodin, neprodleně vyhledejte lékaře, v případě velmi silných bolestí, nečekejte do dalšího dne.

16. Trvalé intenzivní svědění celého těla Když svědí bříško, obvykle to bývá jeho rozpínáním, ale když svědí celé tělo, navíc stále, může to znamenat vážnější problém. Nejčastěji jím je takzvaná těhotenská cholestáza – porucha funkce jater a žlučníku, způsobená těhotenskými hormony.

17. Pozor na chřipku Chřipka může být pro těhotnou ženu velmi nebezpečná. Proto, pokud jste byli v úzkém kontaktu s takto nemocnými lidmi nebo máte příznaky onemocnění, informujte o tom svého lékaře.

18. Plané neštovice a zarděnky Pokud jste neměli plané neštovice, zda zarděnky a nejste proti nim očkovaná a přišli jste do kontaktu s osobou, která toto onemocnění měla, případně máte příznaky, zatelefonujte svému lékaři a domluvte se na dalším postupu. Není vhodné s příznaky nebo podezřením na tato infekční onemocnění chodit do ambulance lékaři, kteří se stará o těhotné ženy!

19. Psychické problémy Nejen fyzické problémy nás mohou potrápit a ohrozit, ale i psychické. Pomoc vyhledejme i tehdy, když máme depresivní a úzkostné nálady, hluboký smutek, beznaděj, záchvaty paniky, uvažujeme o sebepoškození a nezvládáme každodenní povinnosti.