Téměř v každé zemi světa se ke těhotné, zda rodící ženě přistupuje jaksi jinak.

Nevěříte?

Dnešní příspěvek o tradicích, mýtech a rituálech, které se dělají při a po porodu, vás o tom jistě přesvědčí.

Bolívie Ženy nesmějí během těhotenství nic plést, protože to znamená, že se pupeční šňůra ovine kolem krku dítěte.

Čína Čerstvé matky dostávají po porodu hodně péče, pozornosti a „hýčkání“ je čistě rodinná záležitost. Podle tradice matky nemají opouštět jejich dům celý měsíc. Zároveň prarodiče a jiní příbuzní se starají o povinnosti v domácnosti, takže matka se může zotavovat a pečovat o své dítě. Během tohoto období dostává vysoce proteinové polévky a jiné speciální pokrmy.

Ghana Během poporodního období má mít čerstvá maminka překřížené nebo blízko u sebe položené nohy. Je to založeno na přesvědčení, že to zredukuje vzduch vcházející do těla. Ten by mohl vést ke krvácení, nebo trvale tlustému břiše, čemuž se chtějí samozřejmě, ženy vyvarovat.

Guatemala Pokud se ženě nechce spustit porod přirozeným způsobem a déle děťátko přenáší, obvyklá pomoc v Guatemale je uvařit fialovou cibuli v pivu a dát jí tuto tekutinu vypít. Brzy po porodu matka pije horkou čokoládu a konzumuje sladké pečivo, aby nahradila úbytek energie. Nevstával z postele po dobu 24 hodin. Jediné tekutiny, které přijímá, je horká čokoláda, horká voda a heřmánkový čaj.

Indie Pokud porod ženy nepostupuje, musí vypít sklenici vody, ve které byl namočen palec její tchýně. Během 45 dní od narození dítěte čerstvá matka je stále doma a příbuzní se o ni starají. Nesmí vkročit do kuchyně, protože teplo ze sporáku by mohlo způsobit vyschnutí její mateřského mléka!

Japonsko V Japonsku je výživa během těhotenství velmi důležitá. Japonská strava je obvykle velmi zdravá, ale v průběhu těhotenství žena dostává speciální péči, aby se zvýšil její příjem vápníku. Denní strava téměř vždy zahrnuje bílou rybu, rýži a mořské řasy.

Keňa Když se narodí dítě, matka ho zabalí do plátěných hadříků a přinese k ostnatej ohradě, kde je chován dobytek. Tam její manžel a stařešinové z vesnice čekají, aby dali dítěti jméno a pokřtili ho.

Malajsie Krvácející žena po porodu se považuje za nečistou a znečišťující okolí. Zároveň je stále nechráněná vůči zlým duchem. Proto má zakázáno opustit dům nebo podílet se na vaření a úklidu.

Mexiko V Mexiku věří, že těhotné ženy by se měli vyvarovat kontaktem se vším, co se týká smrti. Mají zakázáno účastnit se pohřbů a navštěvovat hřbitovy. Během porodu se traduje, že ženské lůno ztrácí teplo a její vaječníky a genitálie měknou a nikdy se nevrátí do původní polohy. Aby se tomu zabránilo, některé tradiční porodní asistentky se postaví mezi ženské nohy v okamžiku, kdy rodí, aby pomohly udržet teplo uvnitř a zároveň bránili zlu a kletbě vstoupit dovnitř. Během těhotenství se žena musí vyvarovat studeným nebo horkým koupelím, místo toho má používat teplou vodu. Věří se, že studená voda ovlivňuje kosti a klouby, pánev bude tuhá a mohlo by to způsobit déle a bolestivější porodní bolesti. Mnozí také věří, že těhotné ženy by se neměly vystavovat slunečnímu záření nebo by neměly stát blízko ohně, protože nadměrné teplo by mohlo spálit placentu nebo ohřát dítě a dráždit ho.

Nigérie V muslimské tradici se ženských pohlavních orgánů nesmí dotknout nikdo jiný jen manžel! Matróna (porodní asistentka) respektuje tento zvyk a napomáhá rodící ženě tím, že jí nabízí bylinkové nápoje pro stimulaci kontrakcí, sype byliny po ženském břiše a odříkává modlitby pro rychlý, bezpečný porod.

Peru Pokud při porodu placenta nevyjde sama ven, dává se na ženský jazyk sůl.

Středoafrická republika V této zemi se při porodu používají písně. Rodící žena volá: „EI-OH máma ti MBI, ti MBI aso MBI“ („Ach-jaj máma moje, moje břicho mě bolí“). Odpovídají jí: „Kanda be ti MO!“ (V naší řeči něco jako „Vydrž to! „).

Uganda Matka je poučena, aby nepila vodu ve stoje, neboť by se mohlo dítě narodit se kulhavého očima.

USA Dvě porodní asistentky v Montaně nechtěli pomáhat při porodu, pokud se v domě nacházela kočka, protože se domnívali, že pravděpodobně se dítě nedožije svých prvních narozenin.