Nejen my si před početím musíme dávat pozor na stravu – nezdravé tuky snižují kvalitu spermií!

Chystáte se svým partnerem zplodit děťátko? Stále se mluví pouze o ženách. Pokud chceme mít zdravé dítě, měli bychom vést již před početím zdravý životní styl, cvičit, zdravě se stravovat. Ale přece na zplození dítěte a jeho vývoj má vliv i jeho otec, i když ho nenosí v bříšku. I pro budoucí tatínky by mělo platit, že před početím by měli zdravě jíst a pohybovat se, aby byly jejich sperma, co možná nejzdravější.

„Špatné“  a „dobré“ tuky

Studie, zveřejněná v on-line vydání magazínu Human Reproduction, přinesla výsledky, že stravování mužů může ovlivnit kvalitu jejich spermií, a to dost výrazně. Nejméně vhodná je tlustá a mastná strava. Studie zkoumala 99 mužů a měla za cíl zjistit souvislost mezi vysokým příjmem tuků a nižším počtem spermií a jejich celkovou koncentrací. Také ukázala, že muži, kteří jedli více omega-3 polynenasycených tuků, tvořily kvalitnější spermie než ti, kteří těchto dobrých tuků jedli méně.

Lepší  reprodukční zdraví

Výzkumníci však poznamenávají, že tohle byla malá studie a její výsledky musí být potvrzeny ještě dalším větším výzkumem. Jen tak si můžeme být jisti úkolem tuků a jejich vlivem na plodnost mužů. Profesor Jill Attamani, výzkumný pracovník v oblasti reprodukční endokrinologie a neplodnosti v Massachusetts General Hospital podle listu Daily Mail řekl: „Když muži provedou změny v jejich stravování, aby snížili množství nasycených tuků, které jedí a zvýšily příjem omega-3, může to nejen zlepšit jejich celkový zdravotní stav, ale i výrazně zlepšit jejich reprodukční zdraví. “

Různé  výsledky

Spermie musí být pro početí kvalitní Množství předchozích studií zkoumalo souvislost mezi indexem tělesné hmotnosti – BMI a kvalitou spermií, a to se smíšenými výsledky. O potenciální úloze tuků v potravě a jejich vlivu na kvalitu spermií je však známo zatím jen velmi málo. Proto se profesor Attamani spolu se svými kolegy rozhodl přezkoumat tyto souvislosti u mužů.

Jak na to přišli?

Od prosince 2006 do srpna 2010 se ptali mužů na jejich stavování a analyzovaly vzorky jejich spermatu. Muži byli rozděleni do tří skupin, podle množství tuků, které konzumovali. Ti, ve skupině s nejvyšším příjmem tuků měli až o 43 procent nižší celkový počet spermií ao 38 procent nižší koncentraci spermií, než muži s nejnižším příjmem tuků. Celkový počet spermií byl definován, jako celkový počet spermií v ejakulátu a koncentrace spermií je definována na jednotku objemu. Podle Světové zdravotnické organizace by měl být celkový počet spermií v ejakulátu nejméně 39 milionů a koncentrace spermií by měla být 15 milionů na mililitr. I muži by měli omezit konzumaci „špatných“ tuků

Tak  takové tuky raději ne

Vědci na základě studie zjistily, že vztah mezi tuky v potravě a kvalitou spermií je z velké části ovlivněn spotřebou nasycených tuků. „Význam tohoto fenoménu je poměrně dramatický a poskytuje další podporu pro zdravé úsilí o omezení konzumace nasycených tuků, vzhledem k jejich souvislost s jinými zdravotními důsledky – jako jsou kardiovaskulární onemocnění,“ vysvětluje dále autor studie.

„Plodné“ omega-3

Muži, kteří konzumují málo špatných nasycených tuků a navíc jedí více omega-3 mastných kyselin, mají o 1,9 procenta více spermií než muži, kteří mají nižší příjem těchto dobrých tuků. 71 procent mužů ze studie bylo obézních nebo mělo nadváhu, což také samo o sobě může způsobit reprodukční problémy a snížit kvalitu spermií. Avšak výzkumníci tvrdí: „Pomocí statistických modelů jsme byli schopni izolovat nezávislé účinky příjmu tuků od obezity.“ Na druhé straně vysvětlují, že nemohou jednoznačně říci, že příjem špatných tuků snižuje kvalitu spermií, ale jednoznačně mezi tím existuje souvislost, a to velmi významná. Profesor Attamani se svými kolegy nadále pokračuje ve výzkumu, jak stravování ovlivňuje plodnost mužů a žen.